1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "İstanbul'un 100 Sinema Salonu" yayımlandı
"İstanbul'un 100 Sinema Salonu" yayımlandı

"İstanbul'un 100 Sinema Salonu" yayımlandı

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'nin "İstanbul’un Yüzleri" serisinin 76. kitabı “İstanbul’un 100 Sinema Salonu” yayımlandı.İstanbul’daki...

A+A-

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ'nin "İstanbul’un Yüzleri" serisinin 76. kitabı “İstanbul’un 100 Sinema Salonu” yayımlandı.

İstanbul’daki sinema salonlarını tanıtmak amacıyla hazırlanan kitapta, İstanbul'un halka açık ilk sinema salonu "Sponeck", ilk sabit sinema salonu "Cinema Theatre Pathe Freses", Türk müteşebbisler tarafından açılan ilk sinema "Emperyal", 1914’ün yazlık sineması "Erenköy" ve 1915 yılında dünyada sinema olarak kullanılan en eski bina "Askeri Müze" gibi 100 sinema yer alıyor.

Doç. Dr. Barış Bulunmaz ve Yrd. Doç. Dr. Ömer Osmanoğlu tarafından yazılan kitapta, sinema salonlarının kuruluş tarihleri, gösterilen film türleri, yaşanan çarpıcı olaylar, hatıralar, anekdotlar, isim değişiklikleri, salonun mülkiyetinde ve işletmesinde yaşanan değişimler ve sinema salonunun son durumu kronolojik bir biçimde okuyucuya aktarılıyor.

Kitapta, Beyoğlu’ndan Kadıköy’e, Fatih’ten Şişli’ye, Beşiktaş’tan Bakırköy’e kadar İstanbul’un birçok ilçesinde kurulan ve kitaba konu olan yüz sinema salonu arasında tarihi "Melek", "Lale", "Cine Palace", "Süreyya", "El Hamra", "Geyikli", "Feriye" ve "Pera" sinemaları gibi şehrin gösteri dünyasına damgasını vuran sinema salonları da bulunuyor.

Kitapta ayrıca, sinema salonlarında dönemlerinde kullanılan biletler de okuyucuya sunuluyor.
HABERE YORUM KAT