Ivermectin nedir, ne işe yarar?

Ivermectin nedir, ne işe yarar?

Ivermectin corona virüsü belirtilerine iyi geldiği iddiasıyla birkaç gündür dünyanın gündemine yer alıyor.

Korona virüsü yok edebileceği iddia edilen bir ilaç ortaya atıldı. İddiaya göre parazit öldürücü tablet Ivermectin ilacıCovid 19'u 48 saatte yok ediyor. Peki Ivermectin nedir, ne işe yarar? İşte detaylar...
 

IVERMECTİN (İVERMEKTİN) İLACI NEDİR?

İvermektin1980'lerden beri baş bitlerini, uyuzları ve parazitlerin neden olduğu diğer enfeksiyonları tedavi etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. İlaç ayrıca gül hastalığını tedavi etmek için kullanılır.

İşte ivermectin hakkında bilinmesi gereken ve merak edilen bilgiler...

İvermektin, birçok parazit istilasının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Buna baş biti, uyuz, nehir körlüğü, strongiloidiazistrikuriazisaskariazis ve lenfatik filariasis dahildir. Dış istilalar için ağızdan alınabilir veya cilde uygulanabilir. Ancak göz temasından kaçınılmalıdır.

Ivermektin 1975 yılında keşfedilmiş ve 1981 yılında tıbbi kullanım alanı bulmuştur. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Temel İlaç Model Listesi'ne yer almaktadır. Sağlık sisteminde ihtiyaç halinde en güvevli ve en etkili ilaçlar arasında bulunmaktadır.

Yaygın yan etkiler arasında gözlerde kızarıklık, ciltte kuruluk ve ciltte yanma bulunur. Hamilelik sırasında kullanımının güvenli olup olmadığı belirsizdir, ancak emzirme sırasında kullanım için muhtemelen kabul edilebilirdir. Avermektin ilaç ailesine aittir .

 

CORONA VİRÜSÜNDE ETKİLİ İDDİASI!

Avustralya, Melbourne'deki Monash Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, antiparaziter ilaç Ivermectin'inCOVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 replikasyonunu inhibe edebileceğini keşfettiler .

Çalışmanın lideri Dr. Kylie Wagstaff yaptığı açıklamada, "Ivermectin çok yaygın olarak kullanılıyor ve güvenli bir ilaç olarak görülüyor. Şimdi insanlarda kullanabileceğiniz dozajın etkili olup olmayacağını anlamaya ihtiyacımız var – bu bir sonraki adım" dedi. .

Dr. Wagstaff, "Tek bir dozun bile tüm viral RNA'yı 48 saatte ortadan kaldırabildiğini ve 24 saatte bile gerçekten önemli bir azalma olduğunu bulduk." ifadelerini kullandı.

 

 

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.