1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu:
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu:

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu:

"Binali Bey’in Başbakan olması, mutlaka İzmir’in lehine olacaktır. Binali Bey Başbakan olursa İzmir’e mutlaka destek verecektir, vermek de görevidir" - "Genel siyaset konuşmayı da sevmem ama bana sorsalar ‘Kim olsun’ diye, gönlümden geçen isim, Binali Bey

A+A-

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Binali Bey’in Başbakan olması, mutlaka İzmir’in lehine olacaktır. Binali Bey Başbakan olursa İzmir’e mutlaka destek verecektir, vermek de görevidir. Bana sorsalar ‘Kim olsun’ diye, gönlümden geçen isim, Binali Bey derim" ifadesini kullandı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, katıldığı bir programda kent ve yurt gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Programda "Binali Yıldırım Başbakan olursa İzmir’e etkisi ne olur" sorusuna yanıt veren Kocaoğlu, Hükümette en çok tanıdığı ve görüştüğü ismin Yıldırım olduğunu belirtti. Kocaoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Kendisiyle siyasi centilmenlik çerçevesinde siyasi mücadele verdiğim de oldu, birlikte işlere imza attığımız da oldu. Binali Bey’in Başbakan olması, mutlaka İzmir’in lehine olacaktır. Binali Bey Başbakan olursa İzmir’e mutlaka destek verecektir, vermek de görevidir. Tabii ki AK Parti’nin içişlerine karışma lüksüne sahip değiliz. Hele ben yerel bir yöneticiyim ve genel siyaset konuşmayı da sevmem. Ama bana sorsalar ‘Kim olsun’ diye gönlümden geçen isim, Binali Bey derim."

Kendisinin CHP'de genel başkan olma hedefinin bulunup bulunmadığı yönündeki soruyu, böyle bir hedefi olmadığı şeklinde yanıtlayan Kocaoğlu, "Benim ailem Osmanlı’dan bu yana siyaset yapıyor. Ben dördüncü kuşağım. Bizde hep yerel yöneticiler olmuştur. Bizim yatkınlığımız bu. Ben bulabileceğim, görebileceğim en onurlu görevdeyim. Türkiye’nin en aydınlık, sevecen insanlarının olduğu İzmir gibi bir kentte 15 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Bana bundan büyük rütbe, onur, şeref olmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

- İzmir Büyükşehir Belediyesinin kredi notu

Kocaoğlu, belediyenin kredi notunun uluslararası bir kredi kuruluşunca 17 kat arttırılmasına da değinerek, bu kuruluşa para verilip kredi notunun yükseltildiği iddialarının spekülasyon olduğunu bildirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin, ABD ve İsveç’in aldığı kredi notuna ulaştığını ifade eden Kocaoğlu, "Yok, biz para veriyormuşuz da notumuz ondan ‘AAA’ çıkıyormuş. Bunu söylemek doğru değil. Onay aldığımız tüm yatırımları gerçekleştirebilecek gücümüz var. 4 ila 5 milyar lira civarında borçlanma limitimiz var. Kredi notumuzun yüksek olması, aldığımız borç faizlerini yüzde 30-50 civarında düşürüyor. Uzun vadeli kredi bulabiliyoruz." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT