1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. İzmir'deki bombalı eylemlerin davası
İzmir'deki bombalı eylemlerin davası

İzmir'deki bombalı eylemlerin davası

AK Parti Karşıyaka ilçe binası, MHP Çamdibi irtibat bürosu ile Çamdibi Polis Merkezi Amirliğine bombalı eylem düzenleyen ve Buca'da polisle girdiği çatışma sonucu yakalanan yasa dışı MLKP örgütü üyesi sanığın yargılandığı dava ertelendi

A+A-

İZMİR (AA) - AK Parti Karşıyaka ilçe binası, MHP Çamdibi irtibat bürosu ile Çamdibi Polis Merkezi Amirliği'ne bombalı eylem düzenleyen ve Buca'da polisle girdiği çatışma sonucu yakalanan yasa dışı MLKP örgütü üyesi Deniz A'nın yargılandığı dava ertelendi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Deniz A. (23) katılmazken, AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Abdullah Mertoğlu, sanık ve taraf avukatları katıldı.

Sanık avukatları, dosyayı yeteri kadar inceleyemediklerini, müvekkilinin polise saldırı düzenlediğini bilmediklerini belirterek, duruşmanın ertelenmesini talep etti.

Sanık avukatlarından İmdat Ataş, dosyada bulunan ve sanığa ait olduğu iddia edilen görüntülerin yer aldığı CD'lerin kendilerine ulaşmadığını, sanığın bir sonraki duruşmaya katılmış olması durumunda bile savunmasının eksik kalacağını belirtti.

Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına, dosyadaki eksiklerin giderilmesine, ayrıca sanığın bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

- Basın açıklaması

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanı Abdullah Mertoğlu, sanığın savunma hakkını kötüye kullanarak duruşmayı sürüncemede bıraktığını dile getirerek, "Yargının hemen neticelenmesini istemiyorlar. Dosyada açık olarak sanıkların görüntüleri var. Sanık avukatları görüntü kayıtlarını incelemek istiyor. Yani sonuç olarak sanığın ciddiyetsiz hareket ettiği apaçık ortada ama bir şekilde yargılaması önümüzdeki duruşmada yapılacaktır. Sanık önümüzdeki duruşmada yine bu şekilde davranış gösterirse canlı olarak kendisiyle bağlantıya geçilecektir. Adaletin, hukukun elinden kimse kaçamaz" diye konuştu.

- Olay

Geçen yıl önce AK Parti Karşıyaka ilçe binasına, ardından MHP Çamdibi irtibat bürosu ve Çamdibi Polis Merkezi Amirliğine konulan bombalar hasara neden olmuştu.

Daha sonra Buca'da devriye görevi yapan polis ekibine silahla ateş edilmiş, polis memurları aracın camlarının kırması sonucu yaralanmış, saldırganlardan Deniz A, elindeki poşette dipçiksiz otomatik silah, bir tabanca ve el bombasıyla yakalanmış, suç ortağı olduğu tespit edilen saldırgan ise kaçmıştı.

Deniz A'nın AK Parti Karşıyaka ilçe binası, Çamdibi Polis Merkez Amirliği ve MHP Çamdibi irtibat bürosunun bombalanması eylemlerini gerçekleştiren yasa dışı MLKP örgütü üyesi olduğu ortaya çıkmış, emniyet, savcılık ve Sulh Ceza Hakimliğinde susma hakkını kullanan zanlı tutuklanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT