1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Japon bakan tartışmalı tapınağı ziyaret etti
Japon bakan tartışmalı tapınağı ziyaret etti

Japon bakan tartışmalı tapınağı ziyaret etti

Japonya İçişleri Bakanı Takaichi ve 90 milletvekili Yasukuni Tapınağı'na ziyarette bulundu

A+A-

TOKYO (AA) – Japon bakan ve milletvekillerinden oluşan bir grup, başkent Tokyo'da, savaşlarda ölen 2,5 milyon kişinin anısına yapılan Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etti.

Kyodo haber ajansı, Japonya İçişleri Bakanı Sanae Takaichi ve 90 milletvekilinin Yasukuni Tapınağı'na bir ziyarette bulunduğunu duyurdu.

Takaichi, tapınağı ziyaretinin ardından basına yaptığı açıklamada, ülkesi uğruna hayatını kaybedenler ve bu savaşta yakınları ölen aileler için dua ettiğini, bunun diplomatik bir mesele olarak görülmemesi gerektiğini belirtti.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe dün Yasukuni Tapınağı'na özel danışmanı aracılığıyla Şinto tarzı "masakaki" ağacı göndermişti.

Savaşlarda yaşamını yitiren Japonları onurlandırmak için inşa edilen Yasukuni Tanınağı, Japonya ve komşuları arasında daha önce de tartışma konusu olmuştu. Çin ve Güney Kore, 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya'nın izlediği saldırgan tutum nedeniyle siyasetçilerin tapınağa ziyarette bulunmasına tepki gösteriyor.

Japonya, 2. Dünya Savaşı sırasında Çin ve Kore Yarımadasının bazı kısımlarını işgal etmişti.

Abe'nin 26 Aralık 2013'te başkent Tokyo'daki Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmesi, Çin ve Güney Kore ile gerilimin tırmanmasına yol açmıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı, Abe'nin ziyaretini "kesinlikle kabul edilemez" olarak nitelemiş ve "Japon Başbakanı Abe'nin ziyaretini protesto ediyor ve ciddi bir biçimde kınıyoruz. Abe'nin Yasukuni'ye yaptığı ziyaret, Japonya'nın diğer ülkelerin işgal edilmesi ve sömürge haline getirilmesini de içeren militarist tarihinin yüceltilmesinden ve 2. Dünya Savaşı'nın sonuçlarının hiçe sayılmasından başka bir şey değildir." açıklamasında bulunmuştu.

Güney Kore de ziyareti "hem Güney Kore ile Japonya arasındaki ilişkilere hem de kuzeydoğu Asya'da istikrar ve işbirliğine zarar veren, zamanlama bakımından hatalı bir eylem" olarak nitelemişti.

- Yasukuni Tapınağı

Japoncada "Barış Ülkesi" anlamına gelen "Yasukuni" adlı tapınak, 1869'da kuruldu.

Tapınak, Şinto inanışına göre, savaşlarda "ülkeleri için kendini feda etmiş" 2 milyon 446 bin kişinin "kutsanmış ruhlarına" ev sahipliği yapıyor.

Tapınak keşişleri, 1978'te, 2. Dünya Savaşı'nda Japonya'nın başbakanlığını yapan ve savaşın ardından suçlu bulunarak idam edilen Hideki Tojo ile 13 adamını da gizlice kutsal kabul etmişlerdi.

Japonya'nın en uzun süre tahtta kalan ve 1989'da hayata veda eden İmparatoru Hirohito, keşişlerin 14 savaş suçlusunu "tanrılaştırdığını" öğrendikten sonra bir daha Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmemişti. Hirohito’nun oğlu İmparator Akihito da tapınağı ziyaret etmiyor.

Ancak Yasukuni Tapınağı, Japonya Başbakanı Abe için özel önem taşıyor. Abe’nin 2. Dünya Savaşı sırasında Mühimmat Bakanı olarak görev yapan büyükbabası Nobukue Kişi, savaşın ardından gözaltına alınmış, savaş suçu işlediği gerekçesiyle mahkum edilen üst düzey devlet yetkililer arasında yer almaktan son anda kurtulmuştu.


HABERE YORUM KAT