1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kadınların vazgeçilmezi el değirmenleri
Kadınların vazgeçilmezi el değirmenleri

Kadınların vazgeçilmezi el değirmenleri

Hizanlı kadınlar, gelişen teknolojiye rağmen unutulmaya yüz tutmuş el değirmeniyle buğday öğüterek yöresel yemekler yapıyor- El değirmenleriyle buğday öğütülmesi, yerli ve yabancı ziyaretçiler ile fotoğrafçıların ilgisi çekiyor

A+A-

BİTLİS (AA) - İBRAHİM YALDIZ - Bitlis'in Hizan ilçesindeki kadınlar, unutulmaya yüz tutmuş el değirmeniyle buğday öğüterek yöresel yemekler hazırlıyor.

Bahçelievler Mahallesi'nde yaşayan kadınlar, gelişen teknolojiye rağmen, yemeklerde kullanmak için el değirmeniyle buğday öğütüyor.

Geleneklerin yaşatıldığı ilçede kadınların el değirmenleri ile buğday öğütmesi, yerli ve yabancı konukların ve fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

El değirmeniyle evlerinin önünde buğdaydan un yapan kadınlardan Remziye Yaldız, AA muhabirine, gelişen teknolojiye rağmen el değirmenleri kullanarak geleneklerini yaşattıklarını anlattı. Yaldız, şöyle devam etti:

"100 yıldır el değirmeni kullanılıyoruz. Bu değirmenlerde buğdaylarımızı öğüterek yöresel yemekler yapıyoruz. El değirmeninden öğütülen buğdaylar, daha sağlıklı oluyor. Ayrıca bu buğdaylardan yapılan yemekler daha doğal, sağlıklı ve daha lezzetli. Öğütülen buğdaydan yöreye özgü yemekler yapabiliyoruz. Eskiden buğdayı el değirmeninde öğütüyorduk. Eski kültür ve geleneklerimizi yaşatıyorduk. Eskiden herkesin evinde el değirmeni vardı çünkü her evin ihtiyacını karşılıyordu. Şimdiyse çok az kullanılıyor."

Hediye Yavuz ise eskiden el değirmenlerinin un yapmak için kullanıldığını anımsatarak "El değirmeniyle buğdayımızı öğütüp yemek yapıyoruz. Bir zamanlar ekmek yapımında kullandığımız unu da bu değirmende öğütüyorduk. 100 yıldan fazladır el değirmenimiz var ve halen de kullanıyoruz." dedi.

HABERE YORUM KAT