1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kafkas ana arısı satışına rakım sınırı
Kafkas ana arısı satışına rakım sınırı

Kafkas ana arısı satışına rakım sınırı

Ardahan'da üretimi yapılan ve her bölgeden talep edilen Kafkas ana arısı, sıcak bölgelere satılmayacak- Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Evliyaoğlu:- "Ana arı satışlarını sıcak bölgeye değil, rakımı yüksek ve soğuk bölgelere yapacağız. Aksi tak

A+A-

ARDAHAN (AA) - GÜNAY NUH - Bal üretiminde çalışkanlığı ve kalitesiyle bilinen Kafkas ana arısı, artık sadece rakımı yüksek bölgelere satılacak.

Ardahan Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, AA muhabirine, ana arı satışlarının sıcak bölgelere yapılmayacağını bildirdi.

Mayıs ayı itibarıyla Ardahan'da üretimine başlanacak olan Kafkas arı ırkına ait ana arı satışlarının sağlıklı ve verimli olması için daha hassas davranacaklarını belirten Evliyaoğlu, Türkiye'nin birçok noktasında ana arı talebi almaya başladıklarını, ancak her bölgeye satışın yapılmayacağını kaydetti.

Evliyaoğlu, Ardahan'daki arının Kafkas ırkı olması nedeniyle verimli ve çalışkan olduğunu, bu nedenle çok talep aldıklarını ifade etti.

-Yılda ortalama 10 bin ana arı üretiliyor

Ardahan'da yılda ortalama 10 bin ana arı üretildiğini, bunun 4 bininin il dışına satıldığını anlatan Evliyaoğlu, şunları konuştu:

"Bu çok ciddi bir rakam. Bunu daha da arttırmak istiyoruz. Çünkü gönderilen yerlerde memnun olanlar bir daha talep ediyor. Bu konuda başta birlik olmak üzere tüm üreticilerimiz duyarlı ve gerekli bilgiye sahipler. Arayanlara, ana arı talep edenlere öncelikle yerini ve rakım olarak konumunu soruyoruz. Sıcak bölge olunca göndermiyoruz. Gerekli durumu izah ediyoruz. Kafkas ırkı arısı üretimine mayıs ayında başlanacak. Haziranda ise satışları yapılacak. Fakat biz yoğun talep almamızdan dolayı bu yıl daha hassas davranmış olacağız. Örneğin bir kişi bizi Antalya gibi bir yerde ararsa, yerin rakımını sormuş olacağız öncelikle. Antalya merkeze göndermemiz halinde hiçbir sonuç alınmayacağını anlatıyoruz söz konusu alıcıya."

Evliyaoğlu, bin 500 ve bin 800 arası rakımlı noktaların uygun olduğunu, aksi taktirde gönderilen arılardan verim alınamayacağını söyledi.

Ardahan'da bakanlık sertifikalı 10 ana arı üreticisinin olduğunu belirten Evliyaoğlu, ana arı tanesinin ise 50 ile 70 lira arasında alıcı bulduğunu sözlerine ekledi.

Kafkas arısı, uysal ve dayanıklı bir arı ırkı olarak biliniyor. Türkiye'deki diğer arıların ortalama dil uzunluğu 4,3 milimetre iken, Kafkas arılarının dil uzunluğu 7,3 milimetre olarak ölçülüyor. Bu farklılığın, bal kalitesini yükselttiği ifade ediliyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT