1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kahramanmaraş'ta sığınmacı kampına tepki
Kahramanmaraş'ta sığınmacı kampına tepki

Kahramanmaraş'ta sığınmacı kampına tepki

CHP'li bazı milletvekilleri, hükümetin, Alevilerin yaşadığı Sivricehüyük köyüne sığınmacı kampı yapmaktan vazgeçmesini istedi

A+A-

TBMM (AA) - Bazı CHP milletvekilleri, hükümeti, Alevilerin yaşadığı Kahramanmaraş'ın Sivricehüyük köyüne sığınmacı kampı yapmaktan vazgeçmeye çağırdı.

CHP'li bir grup milletvekili, Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut ve Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Rıza Eroğlu ile Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Akbulut, Alevi köylerinin ortasına 30 bin kişilik Suriyeli sığınmacı kampı yapıldığını belirterek, "Kurulacak kamp Alevilerin yaşam alanlarını daraltıyor. Mültecilerin gelmesine karşı değiliz ama yer yanlış." dedi.

Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Eroğlu da kamp kurma girişimlerinin Alevi toplumunu rahatsız ettiğini dile getirerek, meraların ve yöre halkının geçim kaynaklarının yok edildiğini öne sürdü. Eroğlu, "Kurulacak kampın yöre halkıyla mülteciler arasında önü alınamayacak olumsuz olaylara neden olacağı şimdiden görülmektedir." diye konuştu.

Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ise hükümetin tepkileri dikkate alması ve "halka rağmen kamp kurmaktan vazgeçmesi" çağrısında bulundu.

Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da Alevileri sindirme meselesinin Osmanlı döneminden beri siyasal ve toplumsal bir sorun olduğunu ifade ederek, "Alevileri bu coğrafyada istememek, tekçi ceberut devlet politikasını sürdürmektir. Maraş'ta yapılan demografik asimilasyondur. Aleviler bu ülkenin asli unsurlarıdır." ifadelerini kullandı.

Kayseri Milletvekili Çetin Arık, İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir ve Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak da Alevilerin eşit yurttaşlık talebinde bulunduğunu belirterek, din ve inanç özgürlüğü konusunda AİHM'in verdiği kararların uygulanmasını istediler.

HABERE YORUM KAT