1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. Kaktüs, hidrojenli araçlara ilham oldu
Kaktüs, hidrojenli araçlara ilham oldu

Kaktüs, hidrojenli araçlara ilham oldu

Koreli bilim adamlarının, "asrın aracı" olarak bilinen hidrojenli araçlarda yüksek enerji tüketimini önlemek amacıyla kaktüsleri örnek alarak geliştirdiği zarla, düşük enerjiyle yüksek yakıt performansı sağlanması hedefleniyor- Da Vinci Bilim ve Teknoloji

A+A-

İSTANBUL (AA) - HALİL İBRAHİM BAŞER - Koreli bilim adamlarının, "asrın aracı" olarak bilinen hidrojenli araçlarda yüksek enerji tüketimini önlemek amacıyla kaktüsleri örnek alarak geliştirdikleri zarla, düşük enerjiyle yüksek yakıt performansı sağlanması hedefleniyor.

Da Vinci Bilim ve Teknoloji Derneği Başkanı Müge Kanay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hidrojenli araçların geleceğin araçları olduğunu söyledi.

Hidrojen arabaları mümkün kılan şeyin, hidrojeni elektriğe dönüştüren yakıt hücreleri (fuel cell) olduğunu anlatan Kanay, benzin yerine hidrojenle çalışmasından dolayı bu araçların havayı kirletmediğina dikkati çekti.

Kanay, hidrojenli arabalarda, elektrikli araçlarda olduğu gibi yakıt hücrelerinin, hidrojen ve oksijen gibi basit gazları karıştırarak enerji ürettiğini ifade ederek, "Fakat, performansı devam ettirmek için, proton değişimli membran yakıt hücrelerinin sürekli olarak hidratlı (su ile birleşmiş halde) kalması gerekir. Bu ihtiyacı karşılamak için arabalarda bir radyatör, su deposu ve nemlendirici bulunur. Bunların her biri çok ciddi bir yer işgal etmesinin yanı sıra çok fazla da enerji tüketir." dedi.

- "Kızgın güneşin altındaki kaktüs çare oldu"

Bu sorunu çözmek isteyen bilim adamlarının, çözümü kızgın güneşin altındaki kurak koşullarda bile su depolayabilen kaktüsleri incelemekte bulduğunu aktaran Kanay, şöyle devam etti:

"Bu araçlarda yakıt şu anda en büyük dezavantajlardan birisi olarak görülüyor. Çünkü hidrojen, elde edilmesi pek kolay olmayan bir madde. Güney Kore'deki CSIRO ve Hanyang üniversitelerinden bilim adamları, 10 yılı aşkın süredir yürüttükleri çalışmanın sonucunda kaktüsleri taklit ederek özel bir zar geliştirdi. Kaktüs bitkisinin üzerindeki 'stoma' gözenekleri denilen küçük çatlaklar bulunur. Bu çatlaklar, gece hava soğuk ve nemli olduğunda açılır ve gündüz sıcak ve kurak olduğunda ise kapanır. Bu sayede, kaktüsler suyu içeride tutarlar. Kaktüsler ilham alınarak geliştirilen bun yeni zar türü, arabalarda yakıt hücrelerinin performansını arttırıyor."

Müge Kanay, söz konusu zarın bu şekilde çalıştığını ifade ederek, "Su, elektrokimyasal bir reaksiyonla üretilir ve daha sonra kaplamadaki nano-çatlaklar yardımıyla işleyişi düzenlenir. Çatlaklar nemli koşullara maruz kaldığında açılır ve sıcak koşullarda ise kapanır. Bu sayede yakıt hücreleri, hantal harici nemlendirme ekipmanlarına ihtiyaç olmadan sürekli olarak hidratlı kalabildiğinden, bu özel kaplama yakıt hücrelerinin sıcak ve kurak koşullarda dört kat daha verimli çalışmasını sağlar." diye konuştu.

Söz konusu buluşun, hidrojenli araçların kullanımının arttırılmasına ciddi katkı sağlayacağının altını çizen Kanay, "Bu araçlar duman yerine buhar çıkarıyor. Yani çok çevreci arabalar. Doğanın temiz kalması, hava kirliliğinin önlenmesi için kullanımının yaygınlaşması gerekiyor. Ancak, bahsedilen yakıt sorunu nedeniyle şu an çok yaygın tercih edilmiyor. Bu buluş işte bu konuda oldukça olumlu sonuçlara yol açacaktır." ifadelerini kullandı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT