1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kalkınma Bakanı Yılmaz İdil'de
Kalkınma Bakanı Yılmaz İdil'de

Kalkınma Bakanı Yılmaz İdil'de

Bakan Yılmaz:- "Devletin birinci görevi halkın can ve mal güvenliğidir. Burada da muhatabımız halkımızdır, sizlersiniz. Köylüsü, çiftçisi, sanayicisi, genci, yaşlısı, imamı, öğretmeniyle kim varsa, bu toplumda herkes bizim muhatabımızdır. Hükümet olarak b

A+A-

ŞIRNAK (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Devletin birinci görevi halkın can ve mal güvenliğidir. Burada da muhatabımız halkımızdır, sizlersiniz. Köylüsü, çiftçisi, sanayicisi, genci, yaşlısı, imamı, öğretmeniyle kim varsa, bu toplumda herkes bizim muhatabımızdır. Hükümet olarak biz halkımızın ne dediğine bakarız." dedi.

Yılmaz, Şırnak'ın İdil ilçesinde çeşitli temaslarda bulunarak, din görevlileri, muhtarlar ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Yılmaz, beraberinde AK Parti Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ramazan Güven ile birlikte özel uçakla Şerafettin Elçi Havalimanı'na indi. Heyeti, Şırnak Valisi Ali İhsan Su ve İdil Kaymakamı Ersin Tepeli karşıladı.

İdil'e geçen Yılmaz ve beraberinde heyet, esnafı ziyaret etti, vatandaşlarla sohbet etti. Bakan Yılmaz, esnafın sorunlarını dinlerken, söz konusu sorunların en kısa zamanda çözüleceğini belirtti.

Heyet daha sonra İdil Müftülüğündeki konferans salonunda din görevlileri ile buluştu. Hükümetin vatandaşların can güvenliği için her türlü tedbiri aldığını vurgulayan Yılmaz, terörden doğan sıkıntılar ve mağduriyetlerle ilgili hiç vakit kaybetmeden gereğinin yapılacağını söyledi.

Devletin muhatabının halk olduğuna işaret eden Yılmaz, şöyle devam etti:

"Devletin birinci görevi halkın can ve mal güvenliğidir. Burada da muhatabımız halkımızdır, sizlersiniz. Köylüsü, çiftçisi, sanayicisi, genci, yaşlısı, imamı, öğretmeniyle kim varsa bu toplumda herkes bizim muhatabımızdır. Hükümet olarak biz halkımızın ne dediğine bakarız. Halkımızın taleplerine ve ihtiyaçlarına göre politikalarımızı şekillendiriyoruz. Hiç kimsenin ayrıcalık bir muhataplık vasfı yoktur. Bu toplumu oluşturan kim varsa herkes bu toplumun meseleleri konusunda söz söyleme hakkına sahiptir. Meşru talep ve hukuk içinde bizde bu talepleri doğrultusunda politikalarımızı şekillendiriyoruz ve hayata geçiriyoruz."

Terör saldırıları sebebiyle ilçede oluşan zararın tespit çalışmalarının sürdüğüne değinen Yılmaz, çok hasarlı binaların yerine çok daha sağlıklı ve güzel konutlar temin edileceğini, vatandaşın zararlarını gidermek için çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Yılmaz, vatandaşların gerek operasyon sırasında gerekse sonrasında gıda ve barınma ihtiyaçlarının karşılandığını, dar gelirli ailelere vakıf yoluyla iş imkanı sağlayacaklarını ifade etti.

Bölgenin ekonomik olarak canlanması için gerekli tedbirlerin alındığını aktaran Yılmaz, şöyle dedi:

"Bölgemizin ekonomik olarak canlanması konusunda gayret ediyoruz. Esnaflarımız dönük zarar ziyanlarını tespit ettiriyoruz ve onları karşılıyoruz. Halk Bankası kanadıyla esnafımıza faizsiz kredi desteği imkanı sunuyoruz. Yine yerel ekonomiyi hızlı bir şekilde canlanması, sosyal problemlerin hızlı bir şekilde aşınması için toplum yararına çalıştırma programlarını hayata geçiriyoruz. Cizre'de 2 bin kişiye, Silopi'de bin 200, İdil'de de 750 gencimize 9 ay boyunca istihdam imkanı sağladık. Bu gençlerimize mesleki eğitim veriyoruz. Gençlere verdiğimiz ücretlerle yerel ekonomi, esnafımız canlansın istiyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha orta ve uzun vadeli olarak, kalkınmaya dönük çeşitli projelerimizi bu bölgede hayata geçirmeye devam edeceğiz."

- "Yeter ki huzurumuzu bozmasınlar..."

Bakan Yılmaz, bölgenin arazi ve ticari bakımından çok müsait bir konuma sahip olduğunu belirterek, şunları ifade etti: "Yeterki huzurumuzu bozmasınlar. Böyle olduğu halde silaha, şiddete başvuranlarında hiçbir şekilde karşılıksız kalmaması gerekiyor. Kim silaha, şiddete başvuruyorsa karşısında devleti ve devletin otoritesini, hukukunu görecektir. Çünkü bunu yapanlar en büyük zararı bu yörede yaşayan halka veriyorlar, size veriyorlar. İnsanın sosyal hayatına büyük darbe vuruyorlar. Ekonomik kalkınmaya büyük darbe vuruyorlar. Çiftçimizin gelirinin artmasına darbe vuruyorlar. Üretime darbe vuruyorlar. Gençlerimizin istihdam imkanlarını daraltıp, geleceklerini karartıyorlar. Buna müsaade etmememiz lazım. Burada yapılanlar büyük oranda Suriye'de yaşananlarla bağlantılı. Uluslar arası alanda bir takım Ortadoğu'da güç peşinde koşan güç odakların hizmetinde olan bir yapıdan bahsediyoruz. Bir taşeronluk müessesesinden bahsediyoruz. Maalesef başka güçler adına gelip burada halkımızın huzurunu kaçırttılar. Halkımıza büyük bedeller ödettiler. Ama inşallah bunları da atlatıyoruz ve atlatacağız."

Cizre, Silopi ve İdil'de operasyonların bittiğini anımsatan Yılmaz, Şırnak'ta da operasyonun bitme aşamasına geldiğine dikkati çekti.

Yılmaz, Şırnak'ın kültürü ve yapısıyla anılacağını, Şehr-i Nuh ve Mem-u Zin ile gündeme gelmesini sağlayacaklarını, bölgenin huzur ve refahı için vatandaş ile el ele ne gerekirse yapılacağını sözlerine ekledi.

Yılmaz, muhtarlar ve öğretmenlerle gerçekleştirilen istişare toplantısının ardından Diyarbakır'a haraket etti.

HABERE YORUM KAT