1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kanada’daki orman yangını
Kanada’daki orman yangını

Kanada’daki orman yangını

Fort McMurray bölgesinden tahliye edilenlerin sayısı 88 bine çıktı

A+A-

FORT MCMURRAY (AA) – Kanada’nın Alberta eyaletine bağlı Fort McMurray kentinde etkili orman yangını tüm çabalara rağmen kontrol altına alınamıyor.

Fort McMurray Bölge İtfaiyesi Şefi Darby Allen, yaptığı açıklamada, 2 gün önce 3 bin hektarlık alanda etkili olan yangının hızla büyümeye devam ettiğini ve 10 bin hektarlık bir alana yayıldığını söyledi.

Fort McMurray’da şu ana kadar 2 bine yakın ev ve işyerinin tamamen yandığını, yanan işyerleri arasında bulunan bazı benzin istasyonlarında meydana gelen patlamaların yangının etkisini daha da artırdığını kaydeden Allen, bölgeden tahliye edilenlerin sayısının 88 bine ulaştığını bildirdi.

İtfaiyecilerin en kötü yangınlar için kullandıkları "30-30-30" ifadesinin, hava sıcaklığının 30 derece, nem oranı yüzde 30 ve rüzgarın da 30 kilometreye ulaştığı vakaları tanımladığını dile getirerek, Fort McMurray için tam anlamıyla bu durumun yaşandığını ifade etti.

Allen, bu tür yangınların, kontrol altına alınması en zor yangınlar olduğunu hatırlatarak, "Şu ana kadar 88 bin kişiyi tahliye ettik. Bugüne dek ölen ya da yaralanan kimse olmadı. Umarım her günün sonunda bunu söyleyebilirim." dedi.

- "Kanada sizinle"

Kanada Başbakanı Justin Trudeau da yaptığı açıklamada, Kanada halkının yangın felaketinde mağdur olanlarla birlikte olduğunu kaydetti.

Federal hükümet olarak Alberta eyalet hükümetine yangın dolayısıyla her türlü yardımı yapacaklarını ifade eden Trudeau, "Fort McMurray sakinlerine sesleniyorum: Kanada sizinle" ifadesini kullandı.

Başbakan Trudeau, yangın sonrası yaraların sarılacağını bildirdi.

Kanada Savunma Bakanı Harjit Sajjan da, Kanada askeri varlıklarının, yangının söndürülmesi için seferber edildiğini belirterek, "Gerek duyulan tüm ekipman ve eleman desteği anında karşılanıyor.’’ dedi.

- Kraliçe 2. Elizabeth'ten mesaj

Öte yandan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Kanada Genel Valisi David Johnston’a bir mesaj yollayarak, felaketten duyduğu üzüntülerini iletti.

Kraliçe Elizabeth, mesajında "Dualarımız, yangından etkilenenler ve yangını söndürmek için gayret sarfedenlerle beraber" ifadesine yer verdi.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT