1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kanadalı Müslümanlardan yangın mağdurlarına yardım kampanyası
Kanadalı Müslümanlardan yangın mağdurlarına yardım kampanyası

Kanadalı Müslümanlardan yangın mağdurlarına yardım kampanyası

Kanada’da orman yangını nedeniyle tahliye edilen Fort McMurray kenti sakinleri için, bir süre önce ülkeye getirilen Suriyeli sığınmacılar ile İslamic Relief Canada isimli kuruluş yardım kampanyası başlattı

A+A-

CALGARY (AA) - Kanada’nın Alberta eyaletinde geçen hafta başlayan ve halen kontrol altına alınamayan orman yangını mağdurları için, ülkede yaşayan Müslümanlar kampanya başlattı.

Kanada Hükümeti tarafından bir süre önce 25 bin Suriyeli sığınmacı programı kapsamında ülkeye getirilen mültecilerden, aynı eyalete bağlı Calgary kentinde yaşayanlar, yangında her şeyini kaybederek kaçan on binlerce Fort McMurray halkı için yardım toplamaya başladılar.

-‘’Şimdi iyilik sırası bizde’’

Calgary’deki Syrian Refugee Support Group (Suriyeli Mültecilere Destek Grubu) isimli kuruluş önderliğinde başlatılan yardım kampanyasının öncülüğünü yapan Rita Khanchet, kampanya için "şimdi iyilik yapma sırası bizde" sloganı ile yardım topluyor.

Rita Khanchet, yaptığı açıklamada, "Suriyeli sığınmacı aileler, aralarında kendileri gibi Kanada’ya getirilen Suriyelilerin de bulunduğu, Fort McMurray halkına, küçük-büyük yardımlarda bulunuyorlar. Biz bu ülkeye geldiğimiz zaman, Kanada halkı bize kucak açtı. Şimdi de ben ve ailem, bu insanlar için bir şeyler yapmak istiyoruz. İnsanlar da bize destek veriyor." dedi.

Sosyal medya siteleri üzerinden de Arapça ve İngilizce duyurular yapan Khanchet, "Fort McMurray halkının ne hissettiğini bizden iyi kimse anlayamaz. Her şeyi, evinizi, eşyalarınızı ya da hatıralarınızı kaybettiğinizde ne halde olunacağını en iyi biz biliriz. Onlar bizim acılarımızı paylaşmışlardı. Kanada halkı bize her şeyi verdi. Şimdi sıra bizde." şeklinde konuştu.

-İslamic Relief Canada da kampanya başlattı

Öte yandan dünyanın önde gelen insani yardım kuruluşlarından İslamic Relief Foundation'ın (İslami Yardım Vakfı) Kanada şubesi de orman yangını nedeniyle tahliye edilen Fort McMurray halkına ulaştırılmak üzere yardım kampanyası başlattı. Vakfın internet sitesinden yapılan duyuruda, portatif uyku karyolası almak için 100 Kanada doları, uyku tulumu almak için 50 Kanada doları ve gıda ve temiz içme suyu paketi için de 30 Kanada dolarını içeren yardım toplandığı açıklandı.

- 1 dolara, 1 dolar

Bu arada Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kanada Kızılhaç Örgütü aracılığıyla Fort McMurray halkı için yapılacak her 1 dolarlık yardıma federal bütçeden de 1 dolar ekleneceğini bildirdi. Başbakan Trudeau, "Kanada halkı, bu zor gününde Fort McMurray halkının yanında olduğunu gösterecektir." dedi.

- Yangında son durum

Öte yandan, bölgede devam eden orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları aralıksız sürerken, dün 10 bin hektar olarak açıklanan yanan alanın 90 bin hektara çıktığı bildirildi. Bölgede tahliye çalışmaları sırasında meydana gelen kazalarda 2 kişi ölürken, tahliye edilenlerin kaldığı bir tesiste iki hamile kadının da doğum yaptığı gelen haberler arasında. Bir Kanada bankası tarafından yapılan taslak çalışmasına göre, orman yangınının neden olduğu maddi zarar da yaklaşık 9 milyar dolar olarak belirlendi.

Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan Alberta Eyalet Başbakanı Rachel Notley ise tüm çabalara rağmen kontrol altına alınamayan yangının, ancak çok etkili bir yağmurla durdurulabileceğini açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT