Kars’ta gazetecinin koruma polisi tarafından darp edilmesine soruşturma

Kars’ta gazetecinin koruma polisi tarafından darp edilmesine soruşturma
Kars'ta, "aracını kaymakamlık hizmet binasına park ettiği gerekçesiyle", kaymakam koruma polisinin İhlas Haber Ajansı muhabirini darp etmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Saldırı tepki çekti

Kars'ın Kağızman ilçesinde Kaymakam Okan Daştan'ın koruma polisi F.K.'nin, otomobilini kaymakamlık binası önüne park eden gazeteciyi darbettiği görüntülerin ardından adli ve idari soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Kars’ta gazetecinin koruma polisi tarafından darp edilmesine soruşturma

Kars'ın Kağızman Kaymakamlığı hizmet binası önünde 11 Temmuz'da öğle saatlerinde yaşanan olayda, iddiaya göre, Kaymakam Okan Daştan'ın koruma polisi F.K., yerel gazeteci Serkan Çağlar'ı "Aracını yanlış yere park ettiği" gerekçesiyle uyardı. Çıkan tartışmada polis memuru F.K., Çağlar'ı darp etti. Kolundan ve bacağından yaralanan Çağlar, saldırıdan üzüntü duyduğunu, hastaneden aldığı darp raporu sonrasında polis memurundan şikayetçi olduğunu ifade etti.

Kars’ta gazetecinin koruma polisi tarafından darp edilmesine soruşturma

İHA: "KORUMA DARP ETTİ, KAYMAKAM İZLEDİ"

İHA haberi abonelerine, "Kars’ta İHA muhabirine dayak: Koruma darp etti, kaymakam izledi" başlığıyla servis etti. Haberde, "Kars'ta kaymakam koruması İhlas Haber Ajansı muhabirini kaymakamın gözleri önünde darp etti. Kaymakam ise olayı film gibi izledi. Kağızman ilçesi Kaymakamı Okan Daştan ile görüşmek üzere kaymakamlığa gelen İhlas Haber Ajansı Kağızman muhabiri Serkan Çağlar, aracını kaymakamlık bahçesine park etti. Aracını park ederek kaymakamlık binasına geçen Çağlar'a Kağızman Kaymakamı Okan Daştan'ın koruması F.T. "Aracını buraya çekemezsin" diyerek darp etti. Çağlar'ı tutarak yere yıkan koruma yerde darp ederken, kaymakamlık çalışanlarının olaya seyirci kalması da dikkat çekti." denildi.

Kars’ta gazetecinin koruma polisi tarafından darp edilmesine soruşturma

KAYMAKAM GAZETECİYİ SUÇLADI

Yaşanan olay üzerine Kaymakam Okan Daştan'tan yazılı açıklama yapıldı: "Bazı yerel internet haber siteleri ile sosyal medyada 'Kaymakam korumalarından gazeteciye saldırı' başlığıyla yayınlanan haber üzerine açıklama yapma gereği duyulmuştur. Haberde sözü edilen gazeteci şahıs, haberlerde yer alan olayın meydana geldiği 11 Temmuz 2023 Salı günü saat 12.10 sıralarında aracını park etmek üzere kaymakamlığımız hizmet binasının otoparkına giriş yapması nedeniyle uyarılarak aracını otoparktan çıkarması istenmiştir. Ancak ilgili şahsın kolluk kuvvetlerimizin tüm uyarılarına rağmen aracını otoparktan çıkarmamakta ısrar etmesi ve kolluk kuvvetlerimize direnmesi üzerine müdahale edilerek ifadesi alınmak üzere ilçe emniyet amirliğine götürülmüştür. Taraflar karşılıklı olarak birbirlerinden şikayetçi olmuştur. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır."

Kars’ta gazetecinin koruma polisi tarafından darp edilmesine soruşturma

DOĞU ANADOLU GAZETECİLER CEMİYETİ SALDIRIYI KINADI: KAYMAKAMIN İZLEMESİ KABUL EDİLEMEZ

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) Yönetim Kurulu, Kars’ın Kağızman ilçesinde, gazeteci Serkan Çağlar’a koruma polisi tarafından yapılan saldırıyı kınadı.
Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nca yapılan açıklamada, “Meslektaşımız Serkan Çağlar, bir haber araştırması için gittiği Kaymakamlıkta aracını park ederken, Kaymakam Okan Daşdan’ın koruma polisi tarafından darp edilmiştir. Olay sonrası hastanede muayene olan arkadaşımızın vücudunun bir çok yerinde darbeler aldığı belirlenmiştir. Kaymakamın, kendisi gibi kamu görevi yapan gazetecileri koruması gerekirken, olayı izlemekle yetinmesi, arkadaşımızın yerde dakikalarca darp edilmesi olayı kabul edilemez bir durumdur. Kamu görevlilerinin, yanlış bir durum var ise bunu uyarı yoluyla çözmesi gerekirken şiddete başvurması tasvip edilemez. Meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor, yapılan bu saldırıyı kınıyor, yetkililerin konuya gerekeni yapmalarını bekliyoruz.” denildi.

Kars’ta gazetecinin koruma polisi tarafından darp edilmesine soruşturma

AĞRI ÇALIŞAN GAZETECİLER CEMİYETİ SALDIRIYI KINADI: KAYMAKAMININ OLAYI İZLERKEN ÇEKİLEN GÖRÜNTÜLERİ VİCDANLARI YARALAMIŞTIR

Ağrı Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Gazeteci Serkan Çağlar’ın Kars’ın Kağızman ilçesinde saldırıya uğramasını kınadı.
Ağrı Çalışan Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, "Kars’ın Kağızman ilçesinde, bir meslektaşımızın Kağızman Kaymakamı Okan Daştan’ın gözleri önünde koruma polisleri tarafından darp edilmesi olayını hiç bir şekilde kabul etmiyor ve en ağır şekilde kınıyoruz. Kars’ta gazeteci Serkan Çağlar, bir haber bilgisini araştırmak için gittiği Kağızman Kaymakamlığı binasında koruma polisinin saldırısına uğradı. Yerde dakikalarca darp edilen meslektaşımıza polis şiddeti uygularken, görevi ilçede huzuru ve güveni tesis etmek olan İlçe Kaymakamının olayı izlerken çekilen görüntüleri vicdanları yaralamıştır. Kamu görevi yapan gazetecilere sahip çıkması gereken kaymakamın şiddeti izlemesini bu olaylara keskin bakış açısını bildiğimiz eski Ağrı Valisi şimdi ki İçişleri Bakanı olan Sayın Ali Yerlikaya ve Kars Valisi’nin takdirine bırakıyoruz. Şiddeti kimden gelirse gelsin tasvip etmediğimizi ve gazetecilere yapılan bu olayı şiddetle kınadığımızı kamu oyununa saygılarımızla duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.