1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kars'ta "Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi Konferansı"
Kars'ta "Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi Konferansı"

Kars'ta "Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi Konferansı"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum:"Gerçekten Türkiye'de 'Anayasa' ve 'Başkanlık Sistemi' herhangi bir siyasi aktörün ihtiyacı değil, herhangi bir politik önderin ihtiyacı değil, Ankara'nın tek başına ihtiyacı değil. Bu bizim ülkemizin ihtiyacı, bu bizim mil

A+A-

KARS (AA) - Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, ''Gerçekten Türkiye'de 'Anayasa' ve 'Başkanlık Sistemi' herhangi bir siyasi aktörün ihtiyacı değil, herhangi bir politik önderin ihtiyacı değil, Ankara'nın tek başına ihtiyacı değil. Bu bizim ülkemizin ihtiyacı, bu bizim milletimizin ihtiyacı." dedi.

Uçum, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Prof. Dr. Necdet Leloğlu Salonu'nda düzenlenen ''Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye'de yeni anayasa yapım sürecine ilişkin birçok şey konuşulduğunu ve birçok şey tartışıldığını belirten Mehmet Uçum, "Şundan emin olabilirsiniz ki hazırlık sürecinde yapılan çalışma herhangi bir sınıra, kırmızı çizgiye, sansüre tabi olmadan bu ülkenin insanlarının geleceğini doğru kuracak, gerçekten hak ve özgürlüklerini güvence altına alacak, gerçekten devletle ilişkilerini demokratik bir biçimde yapılandıracak bir anlayışla sürdürülüyor. Bunun teminatını size verebilirim." diye konuştu.

Uçum, şöyle devam etti:

"Gerçekten Türkiye'de 'Anayasa' ve 'Başkanlık Sistemi' herhangi bir siyasi aktörün ihtiyacı değil, herhangi bir politik önderin ihtiyacı değil, Ankara'nın tek başına ihtiyacı değil. Bu bizim ülkemizin ihtiyacı, bu bizim milletimizin ihtiyacı. Yapılan çalışma, toplumsal ihtiyaçları esas alan bir çalışmadır. Bizim toplumsal ihtiyaçlarımız ve taleplerimiz bu sistemin değişmesini zorunlu kılıyor. Yeni anayasa meselesi herhangi bir partinin meselesi değildir. Yeni anayasa meselesi, parti siyasetine sığabilecek mesele değildir. Yeni anayasa meselesi ülke meselesidir, partiler üstü siyaset meselesidir.''

HABERE YORUM KAT