"Kasımpaşa'da Donanma Günleri" sergisi açıldı

"Kasımpaşa'da Donanma Günleri" sergisi açıldı

İSTANBUL (AA) - Beyoğlu Belediyesi ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'nın birlikte düzenledikleri "Kasımpaşa'da Donanma Günleri sergisi Beyoğlu Belediyesi...

İSTANBUL (AA) - Beyoğlu Belediyesi ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'nın birlikte düzenledikleri "Kasımpaşa'da Donanma Günleri sergisi Beyoğlu Belediyesi Başkanlık Binası Sergi Salonu'nda açıldı.

Beyoğlu Kaymakamı Osman Ekşi, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Hasan Şükrü Korlu, TSK personeli ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen sergi açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Kasımpaşalı'nın heybesinde bu semtin sokaklarına sinmiş olan mücadele azmi ve kararlılık vardır. Bu sokaklara sinen mücadele azmi Fatih Sultan Mehmet Han'ın, gemilerini Haliç'e indirdiği günden mirastır" dedi.

Kasımpaşa'nın Türk deniz tarihin olduğu kadar İstanbul'un da en ilgi çekici mekanlarından biri olduğunu kaydeden Koramiral Korlu ise, "Yüzyıllar boyunca İstanbul'a liman kenti kimliği kazandıran Kasımpaşa ve deniz kuvvetlerimize önemli hizmetler vermiş olan tersane bölgesi sadece askeri bir anlayışın değil, aynı zamanda kültürel bir mirasın da temeli niteliğindedir. Türk Donanması altın çağını Kasımpaşa'da yaşamış, donanmanın, denizciliğin etkisi tüm kültür sahamıza buradan yansımıştır" diye konuştu.

Restorasyon çalışmaları devam eden Divanhane ve Cezayirli Gazi Hasan Paşa Binaları'nın Kasımpaşa için anıt binalar özelliği taşıdığını dile getiren Korlu, "Bu yapıların korunması gelenekleri ile yaşayan deniz kuvvetlerimizin bekası ve büyük bir kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması için önem arz etmektedir. Tarihimize sahip çıkacak bu kültürü yaşatmak ve kent dokusunu korumak adına bu tarihi binalara sahip çıkılması öncelikli görevimiz olmalıdır" dedi.

Konuşmaların ardından Başkan Demircan, Koramiral Korlu ve Kaymakam Ekşi birlikte sergilenen eserleri inceledi. Deniz Müzesi Komutanlığı koleksiyonundan seçilen ve 25 eserden oluşan sergi, 7 Mart'a kadar açık kalacak.


Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.