1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Katar İle Bazı Arap Ülkeleri Arasındaki Kriz
Katar İle Bazı Arap Ülkeleri Arasındaki Kriz

Katar İle Bazı Arap Ülkeleri Arasındaki Kriz

Katar Emiri Şeyh Temim, Kanada Başbakanı Trudeau ile Körfez krizine ilişkin son gelişmeleri görüştü

A+A-

DOHA (AA) - Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile Körfez krizine ilişkin son gelişmeleri görüştü.

Katar resmi haber ajansı QNA'da yer alan habere göre, Şeyh Temim, Trudeau ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde bölgedeki son gelişmeler, Körfez krizi ve çözüm yollarını ele aldı.

Yaşananlar karşısında endişe duyduğunu belirten Trudeau, Kanada'nın, bölgenin istikrar ve emniyetinin garanti altına alınması için ülkeler arasında karşılıklı saygı, şeffaflık, gerçeklere dayalı diyalog ve ortamın yatıştırılmasına davet eden tutumuna vurgu yaptı.

Temim de Kanada Başbakanının, bölgenin istikrar ve emniyeti için çaba sarfetmeye davet eden bu tutumunu takdir ettiğini dile getirdi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır ve Yemen 5 Haziran'da Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır'ın yayınladığı ortak bildiride ise Katar tarafından desteklendiği iddia edilen aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el Karadavi'nin de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddia edilerek "terör listesine" alındığı açıklanmıştı.

HABERE YORUM KAT