1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Kemikleri "camdan" yaşam sevinci "candan"
Kemikleri "camdan" yaşam sevinci "candan"

Kemikleri "camdan" yaşam sevinci "candan"

Kayseri'de annesinin "Ben hastalığa yenildim ama kızım yenilmiyor" ifadeleriyle anlattığı cam kemik hastası Esra, öğretmenlerinin de özverisiyle eğitimine evde devam ediyor- Derslerindeki başarısının yanı sıra müzik tutkusu ve yaşama sevinciyle de örnek o

A+A-

KAYSERİ (AA) - ESMA KÜÇÜKŞAHİN - Doğuştan cam kemik (Osteogenesis Imperfecta) hastası olan 16 yaşındaki Esra Ata, derslerdeki başarısının yanı sıra müziğe olan sevgisi ve yaşama sevinciyle de örnek bir yaşam sürüyor.

Evde eğitim imkanı sayesinde ilkokulun ardından ortaokula devam eden Ata, derslere olan ilgisi ve başarısıyla eve gelen öğretmenlerinin de sevgisini kazanıyor.

Doğduğu günden bu yana titizlikle bakımını yürüten annesinin desteğiyle yaşama tutunan Esra Ata, annesinin kendisi için önemini, "O benim hem elim, hem ayağım, hem kolum." sözleriyle anlatıyor.

Hastalığı nedeniyle doğduğundan bu yana yürüyemeyen 7'nci sınıf öğrencisi Ata, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürüyemediğini, ancak akülü aracı sayesinde her yeri gezebildiğini söyledi.

Düşmemesi ve kemiklerinin zarar görmemesi için annesinin büyük çaba sarf ettiğini anlatan Esra Ata, hastalığından dolayı zaman zaman çeşitli güçlüklerle karşılaştığını ama bunların üstesinden geldiğini dile getirdi.

İlkokulu Antalya'da evde eğitim sayesinde tamamladığını, şimdi de Kayseri'de eğitimine devam ettiğini belirten Ata, şunları kaydetti:

"Müncübe Cıngıllıoğlu Ortaokulunun öğrencisiyim. Okul müdürümüz ve öğretmenlerimiz bana çok büyük emek veriyor. Ben de bu emekleri boşa çıkarmamak istiyorum. Notlarım 90'ın üstünde. İyi bir lise, daha sonra da üniversite okumak istiyorum. Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümünü tercih edeceğim. Bu bölümde insanlara faydalı olacağıma inanıyorum. Aynı zamanda boş zamanlarımda müzikle uğraşıyorum. Gitar öğrendim, şimdi de müzik öğretmenimle org çalmayı öğreniyorum. İlerleyen zamanlarda da kanun ve yan flüt öğreneceğim."

- "Annem elim, kolum"

Annesinin hep yanında olduğunu ve büyük fedakarlık gösterdiğini ifade eden Esra Ata, "Annem benim hem elim, hem ayağım, hem kolum. En büyük yardımcım annem." dedi.

Kızını evde kucağında taşıyan anne Saadet Ata ise çocuğunun hastalığını doğduğunda öğrendiklerini belirterek, şu bilgileri verdi:

"Doğduğunda ellerinde ve kafasının arkasında farklılık vardı. Hastanede cam kemik hastası olduğunu öğrendik. Hep dikkat etmeye çalıştım, bir yere çarpmaması, düşmemesi için hala da dikkat ediyorum. Böyle çocuklara sahip çıkmamız lazım, fedakarlık yapmamız lazım. Anneler, babalar hasta çocuklarının çaresine baksınlar, ellerinden geleni yapsınlar. Esra hasta gibi değil, böyle davranılmasını da istemiyor. Çok enerjik, bu bana da yansıyor. Oturduğu zaman arkasına yastık koyuyorum. 'Ben hasta değilim, böyle yapma' diyor. Okul müdürümüz ve öğretmenlerimiz bizi yalnız bırakmıyor. Hepsinden Allah razı olsun."

Kızının yürüyememesine rağmen yaşama azmini hiç kaybetmediğini vurgulayan Ata, "Ben hastalığa yenildim ama kızım yenilmiyor." ifadesini kullandı.

Müncibe Cıngıllıoğlu Ortaokulu Müdürü Adem Bozoklu da hastalığından dolayı evde eğitim alan Esra'nın çok başarılı bir öğrenci olduğunu kaydetti.

Esra'nın her zaman yanında olacaklarını vurgulayan Bozoklu, "Esra farklı bir öğrenci. Sosyal anlamda bizi zorluyor. Gitar öğrendi şimdi de org öğreniyor. Taleplerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Kaybedecek hiçbir öğrencimiz olmadığını düşünüyoruz. Bu işin asıl mimarı tabii ki eğitim veren öğretmenlerimiz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT