1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kilis, hem Türkiye'nin hem de insanlığın vicdan yükünü omuzuna almış bir şehrimizdir
Kilis, hem Türkiye'nin hem de insanlığın vicdan yükünü omuzuna almış bir şehrimizdir

Kilis, hem Türkiye'nin hem de insanlığın vicdan yükünü omuzuna almış bir şehrimizdir

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kilis'in, hem Türkiye'nin hem de insanlığın vicdan yükünü omuzuna almış bir şehir olduğunu söyledi

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Suriyeli sığınmacıların barındığı Öncüpınar Geçici Barınma Merkezi'ni ziyaretinde, Kilis halkının 5 yıldır Suriyeli kardeşlerine ev sahipliği yaptığını anımsattı.

Son günlerdeki saldırılarda hayatlarını kaybeden vatandaşlara rahmet ve Kilis halkına geçmiş olsun dilemek üzere kente geldiklerini ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

"Kilis, hem Türkiye'nin hem de insanlığın vicdan yükünü omuzuna almış bir şehrimizdir. Ben öncelikli bütün Kilisli kardeşlerimizi ülkemiz ve insanlık adına canı gönülden tebrik ediyorum. Onların her birisi kendi akrabalarından, komşularından birisini misafir olarak aldılar. 5 yıldır Suriyelilere ev sahipliği yapıyorlar. Sevgili Peygamberimizin "Komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir” hadisinin tatbik edildiği bir yeri görmek isterseniz Kilis'e geleceksiniz. Tabii bu arada söz konusu saldırıları gerçekleştirenlerin, bu cinayet şebekelerinin hiçbir insani ve İslami değer tanımadığı da sadece Kilis'e yönelik saldırılardan tespit etmek mümkündür. Bir taraftan Kilisliler 5 yıldır kendi komşu ve kardeşlerine kendi ülkelerinden bombaların, silahların gölgesinden kaçan kardeşlerine kucaklarını, evlerini, hanelerini açmış ve hem ülkemizin hem de bütün insanlığın vicdan yükünü omuzlamışken böyle bir şeye maruz kalması son derece üzüntü verici. Cenabıhak bir an önce Kilis'i, Suriye'yi ve buradaki bütün insanları kötülüklerden muhafaza eylesin."

Diyanet Vakfının, kamplarda ve sınırın ötesinde yardım faaliyetlerinin olduğunu anlatan Görmez, "Hayırsever milletimize en kalbi şükranlarımızı sunuyorum. Diyanet Vakfının bu çalışmaları diğer sivil toplum örgütleriyle artarak devam edecek. Kim ne yaparsa yapsın biz millet olarak insanlıkta ve insanlığın vicdanında kalmaya devam edeceğiz. Halkımızın da hiç aldırmadan iyilikte ısrar etmeye devam edeceklerine olan inancım tamdır." diye konuştu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT