"Kırım’ın özgürlüğü için çabalamaya devam etmeliyiz"

"Kırım’ın özgürlüğü için çabalamaya devam etmeliyiz"

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Korsunsky:- "Türkiye bizimle çalışmayı sürdürmeli ve Kırım’ın özgürlüğü için çabalamaya devam etmeliyiz. Bundan başka kurtuluş yolu yok"- "Rus İmparatorluğu'nun bir parçası olduğumuz andan beri bizim bağımsızlığımız ve hakla

ANKARA (AA) - MURAT TEMİZER - Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky, "Türkiye bizimle çalışmayı sürdürmeli ve Kırım’ın özgürlüğü için çabalamaya devam etmeliyiz. Bundan başka kurtuluş yolu yok." dedi.

Kırım Tatar sürgününün 72. yıl dönümü ve Rusya'nın Kırım'ı ilhakına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Korsunsky, "15. yüzyıldan bugüne kadar Ukrayna ve Türkiye, Rusya'yla problemler yaşadı. Rus İmparatorluğu'nun bir parçası olduğumuz andan beri, bağımsızlığımız ve haklarımız konusunda verdikleri hiçbir sözü tutmadılar." ifadelerini kullandı.

Korsunsky, Rusya'nın Ukrayna topraklarını ilk olarak 17. yüzyılın sonunda ilhak ettiğini belirterek, o günden bu yana Ukrayna'nın ruhu, kültürü ve dilinin yok edilmesi için mümkün olan her şeyi yaptığını vurguladı.

Aynı durumun Kırım için de geçerli olduğuna değinen Korsunsky, "Kırım’a 18. yüzyılda sadece bir amaç için el koymuşlardı, o da İstanbul’u geri almaktı. Tüm Rus imparatorları boğazları kontrol etme hayaliyle yaşadı. Ama bu gerçekleşmedi. Şimdi Türkiye NATO üyesi bir ülke." diye konuştu.

- "Rusya, Kırım üzerinden tüm NATO ülkelerini tehdit edebilir"

Rusya'nın Kırım'ı ele geçirme amacının oradaki Rusları korumaktan ziyade, Karadeniz'de Rusya'nın jeostratejik konumunu değiştirme ve bölgeyi askeri üssü haline getirme çabası olduğunu vurgulayan Büyükelçi Korsunsky, "Kırım üzerinden Karadeniz çevresindeki Bulgaristan, Romanya ve Türkiye dahil tüm NATO üyesi ülkeleri tehdit edebilirler. Kırım’a savaş uçakları, gemiler ve hatta denizaltıları gönderiyorlar. Neden bunu yapıyorlar? Kime karşı yapıyorlar? Bölgede denizaltıları bulunan tek ülke Türkiye. Kim Rusya’ya karşı koyabilecek bir donanmaya sahip? Sadece Türkiye. İşte bu da soruların cevabı aslında. Gerçeklere bakmalısınız." değerlendirmesinde bulundu.

- "Mevlana'nın eserlerini radikal buldular"

Korsunsky, Rusya'nın Kırım'ı huzur dolu bir turizm merkezi olmaktan çıkararak, Kırım Tatarlarının tüm haklarını ihlal ettiğini belirtti.

Sergiy Korsunsky, "Çünkü bölgede onların işgaline karşı direnen tek grup Kırım Tatarları. Kırım Tatarı dilinin konuşulması hakkını da oradakilerin inanç ve kültürünü yaşama hakkını da ihlal ediyorlar. Rusya, büyük bir Müslüman nüfusa sahip. Ama aynı zamanda Müslüman Kırım Tatarlarının haklarını ihlal ediyorlar." diye konuştu.

Son olarak geçen hafta cuma namazı sonrası 100 Kırımlının gözaltına alındığını hatırlatan Korsunky, şunları kaydetti:

"Bu nedir? Mevlana’nın çalışmalarını radikal bulduklarını söylediler, daha fazla kanıta ihtiyaç var mı? Biz bu konuda fazlasıyla kaygılıyız. Bu kaygımızı Türkiye de paylaşıyor. Türkiye’nin tam desteğini görmek beni çok mutlu ediyor. Rusların üzerlerine düşeni yapıp sorumluluklarını yerine getirmeleri için zorlamaya devam etmeyi deneyeceğiz. Yapabileceklerimiz az gibi düşünülse de biz durmayacağız. Rusya’ya uygulanan yaptırımlar devam etmeli. Türkiye bizimle çalışmayı sürdürmeli ve Kırım’ın özgürlüğü için çabalamaya devam etmeliyiz. Bundan başka kurtuluş yolu yok. Biz bu durumu kabullenmeyeceğiz. Türkiye’nin de bizimle olduğuna yüzde 100 eminiz. Bu bizim için çok önemli. Bu, bizi bir araya getiren önemli bir görev."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.