1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. "Kırmızı karıncalar" zararlı böceklerle mücadele için yollarda
"Kırmızı karıncalar" zararlı böceklerle mücadele için yollarda

"Kırmızı karıncalar" zararlı böceklerle mücadele için yollarda

Eskişehir'deki ormanlarda yüksek rakımlarda yaşayan "kırmızı karıncalar", orman zararlısı böceklerle mücadele ve geniş alanlara yayılması amacıyla daha düşük rakımlara taşınıyor

A+A-

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'deki ormanlarda yüksek rakımlarda yaşayan "kırmızı karıncalar", orman zararlısı böceklerle mücadele ve geniş alanlara yayılması amacıyla daha düşük rakımlara taşınıyor.

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Çatacık Orman İşletme Müdürlüğü Arıkaya Şefliği'nde sabahın erken saatlerinde 5 karınca yuvasındaki "kırmızı karıncalar"ın bir bölümü, bin 300 metrelik rakımdan alınarak biraz daha aşağıya taşındı. Yeni karınca yuvaları, ayı ve domuzların zarar vermemesi için tel çitle çevrildi.

Çatacık Orman İşletme Müdürü Kemal Kayıran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mihalıççık ilçesindeki ormanlık alanda, "kırmızı orman karıncaları"nın olmadığı bölgelere nakiller yaparak sağlıklı bir orman bölgesi oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

-Ormanın sigortası


Bu yıl ilk naklin yapıldığını ifade eden Kayıran, "Çatacık ormanları, kırmızı orman karıncalarının yayılış alanı. Buradaki karıncaların bir kısmını alıp, yuva bulunmayan daha düşük rakımdaki bölgelere naklediyoruz. Kırmızı karınca, ormanın sigortasıdır. Bunlar, ormanın sağlıklı olduğunun göstergesidir." dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT