Kısa çalışma ödeneği şartları değiştirildi

Kısa çalışma ödeneği şartları değiştirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasa değişikliği ile ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ şartlarının kolaylaştırıldığını duyurdu. Yeminli Mali Müşavir Ömer İyiçora konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilen yasa değişikliği ile Kısa Çalışma Ödeneği şartlarının kolaylaştırıldığını bildirdi. Konu  ile ilgili açıklama yapan Yeminli Mail Müşavir Ömer İyiçora, kısa çalışma ödeneğine nasıl başvurulacağı, nelere dikkat edilmesi gerektiği ve kimlerin alabileceği hakkında konuştu.

Kısa çalışma ödeneği hakkında bilgi veren Ömer İyiçora, “Kısa çalışma ödeneği, önceden kestirilemeyen ve bunun sonucu olarak bertaraf edilmesi imkanı bulunmayan, geçici olarak çalışmayı azaltan veya kısmen veya tamamen işlerin durmasına sebep olan dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumları veya yangın, salgın hastalık gibi durumlardır. Kısa çalışmadan söz edebilmek için iş yerinde uygulana çalışma süresinin, iş yerinin tamamında veya bir bölümünde geçici olarak en az 3’te 1 oranında azaltılması yada süreklilik koşulu aranmaksızın en az 4 hafta süreyle faaliyetin kısmen veya tamamen durdurulması gerekmektedir. Kısa çalışmaya işveren başvurur. İşçiler kesinlikle kısa çalışma için başvuru yapamaz” dedi.

PRİM GÜNLERİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

Kısa çalışmaya başvurabilmek için işçinin taşıması gereken bazı şartlarını olduğunu dile getiren İyiçora, “Son 120 gün içerisinde işçinin sigortasının olması, son 3 yıl içerisinde 600 gün sigorta priminin olması gerekir. Bu konuda bir kanun çalışması var, bu 120 günü 60 güne, 600 günü de 450 güne indirilmesi hususunda meclisten kanun tasarısı geçti, yayınlanması beklenecek” diye konuştu.  

‘BU SÜREÇTE TEYİT ETMEYE GEREK YOK’

Başvuru şartları hakkında bilgi veren Ömer İyiçora, “Kısa çalışma ödeneğini kendisi mail ortamında, internet ortamında başvurur. İŞKUR sayfasında, İŞKUR’un belirlemiş olduğu il ve ilçe mail adresleri ile başvuru formları doldurulur, mail atılır, istenilen ekler de doldurularak maile gönderilir. Bu mail neticesinde İŞKUR gerekli birimlerine havale eder. Varsa eksik evrakların tamamlanmasını talep edip, müfettiş marifetiyle anlatılan o zor durumun doğruluğunu teyit eder. Korona salgını nedeniyle müfettişlerin iş yerine gelmesi durumu söz konusu değil. Çünkü yönetim kurulu bu konuda bir karar aldı, bu salgın hastalığın varlığı zaten mevcut. Tekrar bir daha teyit edilmesine gerek yok” şeklinde konuştu.  

Kısa çalışma ödeneğinin işçi maaşının yüzde 60 seviyesinde olduğuna dikkat çeken İyiçora,

“Kısa çalışma ödeneği miktarı ise işçinin maaşının yüzde 60’ı seviyesinde olup, 1 aylık brüt asgari ücretin 1.5 katını geçemez. Kısa çalışma ödeneğinin kullanım süresi 3 ay olup, Cumhurbaşkanınca 6 aya kadar uzatılma yetkisi vardır. Muhtemelen salgın bu şekilde olacak olursa uzatılacak” dedi.

BAŞVURU MAİL İLE OLACAK

Ömer İyiçora başvurunun internet üzerinden olduğunu belirterek, “Kısa çalışma ödeneğine başvururken İŞKUR’un sitesinde bir başvuru formu var. O form doldurulacak, onun haricinde sadece bu durumdan etkilenildiğinin ispatı gereken vesikalar gönderilecek. Eksik bir evrak olduğunda ise İŞKUR bunu ivedilikle takip edecek. Kurum bu incelemeyi yaptıktan sonra, işverene talebin kabul edildiğini bildirecek, işveren de bunu işçilerine ilan edecek” dedi.

‘ÖDEME 1 HAFTA SONRA’

Şartların kabul edilip, işlem sürecine başlandığında yapılacaklar hakkında bilgi veren Yeminli Mali Müşavir Ömer İyiçora şöyle konuştu:

“Bu zorlayıcı sebebin ortaya çıkmasından itibaren 1 haftadan sonra başvurulur, bu 1 haftalık sürede işveren herhangi bir kısa çalışma ödeneği almaz, bir haftadan sonrakiler kısa çalışma ödeneğine girer. Bu 1 haftalık süre içerisinde ise yarım günlük ücret öder işçisine. Bu başvuru kabul edildikten sonra işverene tebliğ edilir, işveren bunu işçilere ilan eder her ayın sonunda puantajlar çıkar, sigorta bildirgeleri bildirilir ve her ayın 5’ine kadar İŞKUR tarafından işçinin hesabına kısa çalışmadan dolayı eksik yatmış olan ücretler banka hesabına aktarılır. Bu süre zarfında da genel sağlık sigortası İŞKUR tarafından karşılanır ama unutulmaması gereken bir olay var ki buradaki kısa çalışma ödeneği işçinin işsizlik sigortasından mı kaynaklanır? Yani herhangi bir şekilde işsiz kalıpta işsizlik ödeneği hak ettiği takdirde kısa çalışma ödeneğinden karşılanan kısımlar düşüldükten sonra ki kalan kısım işsizlik ödeneği olarak aktarılır. Burada işverenin de dikkat etmesi gereken olaylardan bir tanesi de bu kısa çalışma ödeneğini ispat edecek vesikalar ve kısa çalışma ödeneğinin uygulandığı süre zarfındaki belge ve bilgilerin sürekli muntazam bir şekilde saklanması, istenildiğinde ibraz edilmesi gerekir. Kısa çalışmayı işverenin, işin niteliğine göre istediği şekilde, duruma göre ayarlayabilir. Kısa çalışma ödeneğinde sektörel bir ayrım herhangi bir şekilde yok. Bu şartları taşıyan zorda kalan her işveren başvurur. İşsizlik fonu tarafından karşılanan kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayacak olan işçiler için zaten faydalanamaz.” Ömer Faruk Karabulut

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum