KİTABIN EN BÜYÜK FUARI BAŞLADI

KİTABIN EN BÜYÜK FUARI BAŞLADI

Ülkemizdeki en büyük kitap fuarı İstanbul’da başladı. Yerli yabancı pek çok konuğun yer aldığı fuarda öne çıkan eserleri ve yazarları sizin için derledik

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde hazırlanan 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 2-10 Kasım 2019 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek. Yurt içi ve yurt dışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı beklenen fuarda, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ve çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve imza günlerinde yüzlerce yazar okurlarıyla buluşacak.

Onur Yazarı Adnan Özyalçıner’in olduğu bu yılki fuarla ilgili basın açıklamasında şu bilgilere yer verildi; ‘38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı onur yazarı Adnan Özyalçıner, fuar süresince yaşamı, eserleri ve kendisinin de yazarı olduğu 1950 Kuşağı hakkında düzenlenecek söyleşilerde yer alacak. Bu etkinlikler kapsamında 2 Kasım’da “50 Kuşağı ve 50 Yıllık Dostluğun Mektupları: Adnan Özyalçıner, Erdal Öz, Kemal Özer” paneli, “50 Kuşağı’nın Doğuşu” söyleşisi, “50 Kuşağı Öykücülüğü ve Şiiri” paneli; 3 Kasım’da ise “Mahallem İstanbul” ve “Adnan Özyalçıner ile Fotoğraf Eşliğinde Sohbet” söyleşileri Adnan Özyalçıner’in de katılımıyla gerçekleşecektir. Özyalçıner için TÜYAP tarafından hazırlanan “Mahallem İstanbul” kitabından metinler ve albümünden seçili fotoğraflar kitapla aynı adla düzenlenecek sergide okurlarla buluşacak.


Edebiyatımızda 50 Kuşağı

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, bu yıl “Edebiyatımızda 50 Kuşağı” ana teması kapsamında özel etkinliklere ev sahipliği yapacaktır. Zeynep Oral yönetiminde Ayşegül Yüksel, Seçkin Selvi ve Engin Uludağ tarafından “50’li Yıllar ve Tiyatro”, Atillâ Dorsay yönetiminde Deniz Türkali ve Burçak Evren tarafından “Sinemada 50 Kuşağı”, Metin Celâl yönetiminde Mehmet Can Doğan, Nilay Özer, Murat Yalçın ve Erhan Altan tarafından “Dergicilikte 50 Kuşağı”, Fahri Aral yönetiminde Eray Canberk ve Erol Üyepazarcı tarafından “Yayıncılıkta 50 Kuşağı” ve Doğan Hızlan yönetiminde Adnan Özyalçıner, Cevat Çapan ve Ayşe Sarısayın tarafından “50 Kuşağı Öykücülüğü ve Şiiri” ele alınacaktır.

İlk Kitabım TÜYAP’ta

İstanbul Kitap Fuarı bu yıl bir ilke imza atarak “İlk Kitabım TÜYAP’ta” söyleşi başlıklarını hayata geçiriyor. Yazarlar, İlk Kitabım TÜYAP’ta başlığı altında ilk kitaplarını yine ilk kez kitap fuarında okurların karşısına çıkarmaya hazırlanıyor. Bu başlıkta düzenlenecek kısa söyleşilerde otuzdan fazla ilk kitap sunumu gerçekleştirilecek.

Uluslararası Yayıncılar TÜYAP’ta

Uluslararası Yayıncılar Birliği Başkanı Hugo Setzer ve genel sekreteri Jose Borghino, fuarın 2 Kasım 2019 Cumartesi günü yapılacak açılış töreni ardından aynı gün “Yayıncılık Sektörüne Global Bir Bakış” başlıklı söyleşide yayıncılarla buluşacak.

Uluslararası etkinlikler ayağında 3 Kasım 2019 Pazar günü Susanne Lux, “Bağımsız Kitabevlerini Sürdürülebilir Kılmak: Almanya Örneği”; Frank Kühne ise “Eğitim Sistemine Okuma Kültürünü Yerleştirmede Kitapların Rolü” başlıklı panellerde bilgi ve deneyimlerini aktaracaklar.

TÜYAP ve Hümanist Kitap Yayınları tarafından düzenlenen İş’te Kitap etkinlikleri kapsamında iş dünyasından isimler kitap fuarına konuk olacak. İş’te Kitap söyleşileri kapsamında aralarında İsrafil Kuralay, Leyla Alaton, Fatih Anıl, Şirin Mine Kılıç, Murat Yeşildere, Ali Ercan, Sedef Kabaş gibi değerli isimler okurlarla bir araya gelecek.


Fuarın Uluslararası Konukları

İstanbul Kitap Fuarı, program kapsamında birbirinden değerli uluslararası konukları ağırlayacak. 2 Kasım’da Kuzey Makedonya Kültür Merkezi tarafından düzenlenen iki ayrı etkinlikte Balkan edebiyatı üzerine konuşulacak. 3 Kasım’da TÜYAP ve Edebiyatçılar Derneği tarafından düzenlenen iki ayrı etkinlikte Türk edebiyatçılara ABD, Ukrayna ve Yunanistan’dan gelen yazar ve şairler eşlik edecek. Dünyada gerilimin kraliçesi kabul edilen Tess Gerritsen, 9 ve 10 Kasım tarihlerinde Doğan Kitap tarafından yayınlanan kitaplarını imzalayacak. Mehring Yayıncılık tarafından 10 Kasım’da düzenlenen video konferans ile Amerikalı David North “21. Yüzyılda Lev Troçki ve Sosyalizm” üzerine okurlarıyla söyleşecek.

Fuarın Sergileri

Onur yazarı Adnan Özyalçıner için hazırlanan anı kitaptan oluşan metinlerden bir seçki ve fotoğraf sanatçısı Lütfi Özgünaydın’ın objektifinden fotoğraflardan oluşan “Mahallem İstanbul” sergisi fuar süresince üst kat fuayede ziyaret edilebilir.
Bu yıl yirmi beşinci yılını kutlamaya hazırlanan Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından düzenlenen “İlk Kitabım” sergisi 5 ve 6. Salonların geçişinde okurlarla buluşacak.’

 

OKUMA LİSTESİ

Kitapsever okuyucularımızın  listelerine dahil edebilecekleri  yeni yayınlardan oluşan bir seçki: Kara Kutu/ Soner Yalçın, İki Cihan Arasında/ Cemal Kafadar, Uygarlığın Ayak İzleri/ Celil Sadık, Anı ve Mektuplarda Melih Cevdet Anday/ Hıfzı Topuz, 50 Unutulmaz Film Daha/ Atilla Dorsay, Aynadaki Yüzler/ Tufan Türenç, İstanbul/ Emre Kongar, Yumurta Nasıl Kırılır/ Mehmet Yaşin, Kültür İşçileri Olarak Öğretmenler/ Paulo Freire, Çok Kısa Bir Başlangıç serisi kitapları/İKÜ Yayınevi, Eğitimde Çöküş/ Yusuf Fidan, Beni Kör Kuyularda/ Hasan Ali Toptaş, Gece Sirenleri/ Selim İleri- Ali Kotan, Modern Türkiye Tarihi/ Ahmet Şimşek, Defo/ Hakan Kurtaş, Çağa Karşı Koymak/ Rob Riemen, Normal İnsanlar/ Sally Rooney, Osmanlı Payitahtı Edirne/ Nevnihal Erdoğan, Nakano Eskici Dükkanı/ Hiromi Kawakami, Aşk/Toni Morrison, Bu Yıl Romanını Yazıyorsun/ Walter Mosley, Aşk Yakışır İnsana/ Halil Genç, Mecburi İstikamet/ M.K.Perker, Cihan Harbi’ni yaşamak ve Hatırlamak/ Mehmet Beşikçi, Antik Roman/ Uğur Müldür, Cumhuriyet’in Çinli Misafirleri/ Giray Fidan
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.