1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kızıldeniz'deki iki adanın Mısır'dan Suudi Arabistan'a geçmesi
Kızıldeniz'deki iki adanın Mısır'dan Suudi Arabistan'a geçmesi

Kızıldeniz'deki iki adanın Mısır'dan Suudi Arabistan'a geçmesi

Mısır'da, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesi protesto edildi

A+A-

KAHİRE (AA) - Mısır'da, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini protesto etmek için ülke genelinde düzenleneceği duyurulan 25 Nisan eylemleri öncesinde çeşitli gösteriler yapıldı.

Başkent Kahire, Kalyubiye, İskenderiye, El-Menufiye, Dimyat, Ed-Dekahliye, Eş-Şarkiyye, El-Minya, Feyyum ve Beni Suveyf kentlerinde Kızıldeniz'deki iki adanın Suudi Arabistan’a geçmesi protesto edildi.

Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan'a verilmesini kınayan eylemciler, yönetim karşıtı sloganlar attı.

Öte yandan yönetim karşıtları, Kahire'de ve çeşitli kentlerde sokak duvarlarına "Defol" sloganları yazdı. Kahire'de Gazeteciler Sendikası önüne çıkan yollar başta olmak üzere birçok bölgede güvenlik önlemleri arttırıldı.

Mısır’da muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı grupların da katılımıyla, Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a geçmesini protesto etmek amacıyla 25 Nisan’da ülkenin bütün şehirlerinde eylemler düzenleneceği duyurulmuştu.

Mısır, Kızıldeniz'deki Tiran ve Sanafir adalarını, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in, son Kahire ziyareti sırasında imzalanan yeni deniz sınırı anlaşmasıyla Suudi Arabistan'a bırakmıştı. Anlaşma Mısır'da muhaliflerin yanı sıra yönetim yanlısı bazı grupların da tepkisini çekerken Mısır hükümeti, adalarının Suudi Arabistan'a ait olduğuna dair 9 belge yayımlamıştı.

HABERE YORUM KAT