Kızına böbreğini verebilmek için her gün yürüdü

Kızına böbreğini verebilmek için her gün yürüdü

11 yaşındaki Sıla Aytaş, babasının böbreğiyle sağlığına kavuştu.- Kızına böbreğini vermek isteyen baba diyabet hastalığı riski taşıdığını öğrenince, bir yıl boyunca her gün 10 bin adım yürüyüp rahatsızlığından kurtularak kızına böbreğini bağışladı

KÖLN (AA) - Almanya'nın Köln kentinde yaşayan ve doğuştan böbrek rahatsızlığı bulunan 11 yaşındaki Sıla Aytaş, babasından yapılan nakille sağlığına kavuştu.

Köln Üniversitesi Hastanesinde kızına böbreğini bağışlayan baba Hakan Aytaş (45), doktorlardan diyabet hastalığı riski taşıdığını ve organ bağışçısının tamamen sağlıklı olması gerektiğini öğrendi.

Serbest gazeteci olarak çalışan Aytaş, bir yıl boyunca günde 10 bin adım yürüyüp 7 kilo vererek diyabet hastalığı riskinden kurtuldu ve uygun donör haline geldi.

Baba Aytaş, kızı Sıla'nın böbreklerinde doğuştan gelen rahatsızlığın her geçen yıl ilerlediğini ve eylül ayında böbreklerin tamamen işlevsiz hale geldiğini anlattı. Bu durumu öngördükleri için önceden hazırlık yaptıklarını belirten Aytaş, "Testler yapıldı, hem annesinin hem de benim dokumun kızıma uygun olduğunu öğrendik. Ameliyat sonrası çocuğun bakımını da düşünerek ona ben böbreğimi vermek istedim ve bu kararımızı, böbrekleri iflas etmeden 3-4 ay önce doktorlara bildirdik." dedi.

Nakil öncesi önemli ve çok ciddi bir hazırlık evresinin yaşandığını dile getiren Aytaş, doktor, psikolog ve hukukçudan oluşan bir heyete girdiklerini, ayrıca uzun süre çok detaylı sağlık kontrollerinden geçtiklerini ifade etti.

Hakan Aytaş, organ naklinin önemini herkesin bildiğini ancak bunu yaşamanın çok farklı olduğunu belirterek, "Kızım diyaliz sürecinde haftada 3 gün 4 saat diyalize bağlı kalmak zorundaydı. Bu da tüm günümüzün hastanede geçmesi anlamına geliyordu. Ayrıca birçok şeyi yiyip içmesi yasaktı. Onun canı çekmesin diye tüm aile birlikte perhiz yapıyorduk. Onun sağlığına kavuşması ve aile olarak yaşam kalitemizin tekrar artması için hiç çekinmeden böbreğimi kızıma bağışlamak istedim." şeklinde konuştu.

Ameliyattan sonra kendisinin 1 hafta kızının ise 3 hafta hastanede kaldıktan sonra sağlığına kavuştuğunu dile getiren Aytaş, "Nakli vücudu kabul etti, böbrek gayet iyi çalışıyor. Artık perhiz yapmak zorunda değil. Doktorlar gelişen teknoloji sayesinde organın 25-30 yıl süreyle normal şartlarda çalışacağını söyledi. Bu sürede sürekli ilaç kullanmak zorunda. Çok zor bir ameliyat değil, ben de birkaç hafta dinlendikten sonra normal yaşantıma devam ediyorum." ifadesini kullandı.

Hastanede genç yaşta çok sayıda hastanın organ nakli beklediğini söyleyen Aytaş, herkesi organ bağışına davet etti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.