1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Koalisyon güçlerinden DAEŞ'le mücadele toplantısı
Koalisyon güçlerinden DAEŞ'le mücadele toplantısı

Koalisyon güçlerinden DAEŞ'le mücadele toplantısı

ABD Savunma Bakanı Carter:- “Partnerlerimize daha fazla ateş gücü, ikmal ve lojistik destek sağlayacak, Musul ve Rakka’nın kuzeyinde DAEŞ’in kontrolüne son vermelerine yardımcı olacağız” - “Bugün Münbiç bölgesinin önemini ve bu bölgenin DAEŞ’e kapatılması

A+A-

STUTTGART (AA) - ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Washington yönetiminin DAEŞ’le mücadele adımlarını güçlendireceğini belirterek, "Partnerlerimize daha fazla ateş gücü, ikmal ve lojistik destek sağlayacak, Musul ve Rakka’nın kuzeyinde DAEŞ’in kontrolüne son vermelerine yardımcı olacağız.” dedi.

Carter'ın ev sahipliğinde, Almanya'nın Stuttgart kentindeki ABD Avrupa Komutanlığında, DAEŞ’e karşı askeri mücadeleye katılan ülkelerin savunma bakanları bir araya geldi.

Toplantıya Almanya, Fransa, İtalya, Danimarka, İngiltere, Hollanda, İspanya, Norveç, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda savunma bakanları katıldı.

Toplantının ardından basına açıklama yapan Carter, savunma bakanlarının DAEŞ’e kalıcı darbe vurmak amacıyla atılacak adımları ele aldıklarını söyledi.

Carter, “Irak’ta ve Suriye’de mücadelede istekli yerel partnerlerle çalışırken, koalisyon ülkeleri olarak bizlerin de daha fazlasını yapmaya hazır olmamız gerektiği konusunda hemfikir kaldık.” diye konuştu.

Uluslararası koalisyonun bölgedeki partnerlerine silah ve mühimmat desteğini arttıracağını, askeri eğitimleri geliştireceğini, gelecek günlerde bölgeye daha fazla ülkeden özel kuvvetler personeli gönderilebileceğini dile getiren Carter, “Partnerlerimize daha fazla ateş gücü, ikmal ve lojistik destek sağlayacak, Musul ve Rakka’nın kuzeyinde DAEŞ’in kontrolüne son vermelerine yardımcı olacağız.” ifadesini kullandı.

Carter, NATO’nun da DAEŞ ile mücadeleye daha fazla katkı sağlayabileceğini kaydederek, “NATO ülkelerinin hepsi mücadeleye zaten katkıda bulunuyorlar. Türkiye’den İngiltere’ye, İspanya’dan Norveç’e, hepsi katkıda bulunuyor ve buna müteşekkiriz. Üyelerin katkılarının yanı sıra NATO da ek bazı katkılar sağlayabilir, bunlar şu anda tartışılıyor.” açıklamasında bulundu.

- Koalisyon, Münbiç’i konuştu

DAEŞ’in, Suriye’nin kuzeyindeki Münbiç’teki etkinliği konusunda uyaran ve buna son verilmesi gerektiğini kaydeden Carter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün Münbiç bölgesinin önemini ve bu bölgenin DAEŞ’e kapatılmasını konuştuk. Özellikle de yabancı savaşçıların buradan geçtiği, ülkelerimize ve koalisyon üyelerine potansiyel saldırı planlarının buradan kaynaklanabileceği düşünüldüğünde, bu bölge önemli.”

Carter, Suriye içinde DAEŞ’le mücadele eden yerel partnerlere desteklerinin süreceğini belirterek, terör örgütünün kontrolündeki Rakka kentini kuşatacak ve baskı altına alabilecek daha fazla yerel güce ihtiyaç duyulduğunu, bunu yapabilecek grupları araştırdıklarını ve bu grupları güçlendirmeyi amaçladıklarını bildirdi.

Bu kapsamda Sünni Araplar arasından DAEŞ’le mücadeleye katılabilecek gruplara özel önem verdiklerini vurgulayan Carter, ABD Başkanı Barack Obama’nın onayladığı son kararla, Suriye’de DAEŞ’le mücadele kapsamında görev alacak ABD personelinin sayısının 6 kat artarak 300’e ulaşacağını hatırlattı.

ABD Savunma Bakanı Carter, bu personelin DAEŞ’e karşı savaşan yerel grupları eğiteceğini, silahlandıracağını, onlara danışmanlık sağlayacağını ifade etti.

- Irak’a daha fazla destek

Toplantıda, Irak’ta DAEŞ ile mücadele adımlarını, terör örgütünü geriletme ve Musul’u geri alma planlarını gözden geçirdiklerini aktaran Carter, bu çerçevede askeri adımlar kadar ekonomik ve siyasi adımların da büyük önem taşıdığını söyledi.

Carter, DAEŞ’ten geri alınan yerlerde istikranın sağlanması, ekonomik destek verilmesi ve yönetimde tüm mezhep gruplarının temsil edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Irak güvenlik güçleri ve ayrıca Peşmerge’yi daha da güçlendirmek istediklerini dile getiren Carter, hemen her düzeyde askeri danışman görevlendirmeyi düşündüklerini, ayrıca Peşmerge kuvvetlerine 450 milyon dolara ulaşabilecek yardım sağlayacaklarını kaydetti.

ABD Savunma Bakanı, DAEŞ’le mücadelenin koalisyon kuvvetleri için de riskler içerdiğini, bunun farkında olduklarını, dün Irak’ın kuzeyinde peşmerge güçlerine eğitim veren bir ABD askerinin öldürülmesinin bunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti.

Carter, “Bu zor bir savaş ancak verilmesi gereken bir savaş. DAEŞ’e burada rahat bir alan bırakmak, hepimiz için çok daha büyük riskler getirecektir.” uyarısında bulundu.

Carter, Stuttgart’taki toplantının DAEŞ’le mücadelede en fazla askeri katkıyı sağlayan çekirdek grup ülkelerini buluşturduğunu, tüm koalisyon ülkelerinin bakanlarıyla yaz aylarında Washington’da tekrar bir araya gelmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.


HABERE YORUM KAT