1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Kocaeli'de Kültür-sanat
Kocaeli'de Kültür-sanat

Kocaeli'de Kültür-sanat

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 1-10 Aralık'ta "Keşanlı Ali Destanı", "Beyaz Tay", "Mahallenin Neşesi", "Kurdele ya da Artı Sonsuz" ile "Fareler ve İnsanlar" adlı oyunlarını sahneleyecek

A+A-

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, 1-10 Aralık tarihlerinde 5 oyunu tiyatroseverlerle buluşturacak.

John Stei̇nbeck'in yazdığı, çevirmenliğini Zeynep Avcı'nın üstlendiği "Fareler ve İnsanlar" oyunu Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM) Büyük Sahne'de 1 Aralık'ta saat 20.00'de, 2 Aralık'ta saat 15.00 ve 20.00'de sahnelenecek.

Yönetmenliğini Aydın Sigalı'nın yaptığı oyunda, hayatlarını kazanabilmek için sürekli çiftliklerde çalışan iki yakın arkadaş olan George ve Lennie'nin, yıllardır kurdukları hayale tam ulaşmak üzereyken yaşadıkları olaylar anlatılıyor.

- "Mahallenin Neşesi"

Taylan Ertuğrul'un yazıp yönettiği "Mahallenin Neşesi"nde, Işık Öztorun, Tekin Ezgütekin, Ahsen Gül Ever ve Ufuk Tuncer rol alıyor.

Eserde, iş arayan Hamdi'nin, mahalleye gelen Karagöz-Hacivat gösterisinden etkilenmesi ve İsmail'in fikriyle kapı kapı dolaşarak mani söylemeye, bir taraftan da tef çalarak bahşiş toplamaya karar vermesi konu ediliyor.

Oyun, 3 Aralık saat 14.00'te SDKM Oda Sahne'de, 4 Aralık saat 14.00'te ise Gölcük Kazıklı Kervansaray Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak.

- "Beyaz Tay"

Erdem Irmak'ın yazıp yönettiği "Beyaz Tay", SDKM Oda Tiyatrosu'nda 6 Aralık saat 11.00'de, 10 Aralık saat 14.00'de çocuklar için sahnelenecek.

Oyunda diğer atlarda olmayan bazı özelliklere sahip "Beyaz Tay"ın yaşamı ve bilinç serüveni anlatılıyor.

-"Kurdele ya da Artı Sonsuz"

Kadına uygulanan şiddet temasından yola çıkan "Kurdele ya da Artı Sonsuz", iki farklı kadının şiddet olgusunun zaman zaman çevresinde, zaman zaman tam tersinde dolaşan yaşantılarını anlatıyor.

Seçil Mutlu'nun yazıp, yönettiği oyun, 6 Aralık'ta saat 20.00'de SDKM Oda Tiyatrosu'nda izleyiciyle buluşacak.

- Keşanlı Ali Destanı

Haldun Taner'in yazdığı ve epik tiyatronun önemli örneklerinden biri kabul edilen Keşanlı Ali Destanı'nda, yaratıcı kadronun yanı sıra 43 oyuncu rol alıyor.

İlk kez 1964'te sahnelenen ve aradan yıllar geçmesine rağmen Türk tiyatrosunun temel taşlarından biri olma özelliğini yitirmeyen oyunun yönetmenliğini Nurullah Tuncer yapıyor.

Oyun 7 Aralık'ta saat 20.00'de, 8 Aralık'ta saat 20.00'de, 9 Aralık'ta ise saat 15.00 ve 20.00'de Süleyman Demirel Kültür Merkezi (SDKM) Büyük Sahne'de izlenebilecek.

Keşanlı Ali Destanı tiyatro oyununun konusu ise şöyle:

"Sineklidağ, büyük bir şehirde, yoksul insanların yaşadığı büyük bir gecekondu mahallesidir. Ali de Sineklidağ'da oturur. Aynı mahallede birlikte büyüdüğü Zilha'yı sevmektedir fakat Zilha'nın dayısı Çamur İhsan, mahallenin belalısıdır. Haraç toplar, herkesin korktuğu, en sevilmeyen adamdır. Bir gün Zilha'nın amcası öldürülür ve suçu Ali'nin üzerine atarlar. Ali bir türlü suçsuzluğunu ispat edemez. Aksine mahalleli tarafından takdir edilir. Katil olmadığını, suçsuz olduğunu anlatamayan Ali, hapishanedeki yaşadığı olaylarla iyice meşhur olur ve en sonunda hakkında çıkarılan ünden faydalanmak zorunda kalır. O artık halk kahramanı olarak görülmeye başlanmıştır bile."

HABERE YORUM KAT