Konut fiyatlarında düşüş yaşanacak mı?

Konut fiyatlarında düşüş yaşanacak mı?
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) tarafından gerçekleştirilen Sektörel Beklenti Anketi'nin ikinci çeyrek sonuçları, konut sektöründe önümüzdeki döneme yönelik olumlu beklentileri ortaya koydu.

Türkiye'de yaşanan konut sorunu giderek artıyor. Ev almanın hayal olduğu Türkiye'de konut sektörüne yönelik tahminler gündemdeki yerini koruyor.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) tarafından gerçekleştirilen Sektörel Beklenti Anketi konut sektörünün geleceğine dair ipuçları veriyor.

Anket sonuçlarına göre, Konutder üyelerinin tamamı kredi faiz oranlarının değişmeyeceğini öngörüyor.

Üyelerin üçte biri faizlerin gerilemesini, üçte ikisi ise aynı kalmasını bekliyor. Bu beklentiye paralel olarak, kredili konut satışlarının artacağı tahmin ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları ocak-mayıs döneminde yüzde 3.4 azalarak 465,761 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde ipotekli konut satışları ise yüzde 58.7 düşüşle 44,602 oldu.

MALİYETLERDE ARTIŞ DURACAK MI?, YOKSA DEVAM MI EDECEK?

Ankete katılan üyelerin yarısı konut fiyatlarının sabit kalacağını öngörürken, fiyatların artacağını düşünenlerin oranı önceki ankete göre düşüş gösterdi. Fiyatların artacağını düşünen üye sayısı yüzde 63.6’dan yüzde 36.4’e inerken, fiyatların düşeceğini bekleyenlerin oranı yüzde 13.6’da kaldı. Önceki dönemlerde üyelerin tamamı konut maliyetlerinin artacağı konusunda hemfikirken, bu dönemde maliyet artış beklentisi de azalmış görünüyor. Üyelerin yüzde 22.7’si gelecek 6 ayda konut maliyetlerindeki artışın duracağı ve aynı kalacağı görüşünde. Yüzde 77.3’ü ise maliyet artışının devam edeceğini öngörüyor.

KONUTA ULAŞIM DAHA DA ZORLAŞACAK

Konut üretiminde artış beklenmiyor. Üyelerin hiçbiri konut üretim adetlerinin artacağını düşünmezken; yüzde 63.6’sı konut üretim adetlerinin sabit kalacağını, yüzde 36.4’ü ise azalacağını öngörüyor. Kentsel dönüşüm alanında konut üretimi konusundaki artış beklentisi son dönemde azalmış olsa da, üyelerin yüzde 45.5’i üretimin aynı kalacağını öngörüyor.

ARTIŞ BEKLENİNTİSİNDE ARTIŞ
​​​​​​​

Satış tarafındaki beklentilere bakıldığında ise, üyelerin yarısından fazlası (yüzde 59.1) önümüzdeki altı ay içinde 1. el satış adetlerinde herhangi bir değişim yaşanmayacağı görüşünde. Geçen dönemde konut satışlarının azalacağını düşünen üye oranı yüzde 59.1 iken, bu dönemde bu oran yüzde 27.3’e inmiş, artış bekleyenlerin oranı ise yüzde 4.5’ten yüzde 13.6’ya yükselmiş durumda.

YABANCIYA SATIŞ VE KİRALAR
​​​​​​​

Yabancıya satış adetlerinde artış beklenmezken; üyelerin yarısı satışların azalacağını, diğer yarısı ise aynı kalacağını düşünüyor. Ancak hiçbir üye yabancıya satışların artacağı yönünde bir beklentiye sahip değil. Üyelerin yarısından fazlası ise kiraların gelecek altı ay içinde artacağını öngörüyor.

Kaynak:Pusula Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.