Konya Camileri - Azimkaya Camii

Konya Camileri - Azimkaya Camii

Azimkaya Camii, cemaatinin azmi, cami yerinin Kayalar ailesine ait olmasıyla, adı Azimkaya olarak anılan ve anlam kazanan bir cami.

Azimkaya Camii, cemaatinin azmi, cami yerinin Kayalar ailesine ait olmasıyla, adı Azimkaya olarak anılan ve anlam kazanan bir cami. Bir yıl gibi kısa bir sürede ibadete açılmış, cemaat tarafından ilgi ve sevgiyle her geçen gün cemaat sayısı artan, insanların teveccühüyle dolup taşan bir cami olarak anılıyor, seviliyor ve beş vakitte koşularak gidiliyor Azimkaya camiine.

1994 yılında ibadete açılan caminin, 1993 yılından itibaren alt katında namaz kılınmaya başlanmıştı.

Şimdiki şadırvan’ın bulunduğu yerde eski cami vardı.

Bu caminin kıblesi yanlış olduğu için, camiyi yıkılmış. Camiye yakın bir mescidinde kıblesinde yanlışlıklar vardı.  O mescide namaza gidenler, namaza ona göre dururlardı.

1993’te yapılmaya başlayan caminin yapım aşaması Himtaş- Latif Başaşcı tarafından gerçekleştirildi. Caminin üst tarafı bir yıl gibi kısa bir sürede bitirilerek 1994 yılı içerinde ibadete açıldı.

Cami için o günlerde bir dernek kurulmuştu.

Cami yeri Kayalar’a aitti.

Caminin isminin de güzel bir hikayesi var.

Cami cemaati bizim bu camiyi yapmaya azmimiz var demişler. Yerde Kayalara ait. Azimle, Kayaların “Kaya” kısmını alalım Camimizin adı “ Azimkaya” olsun demişler.

İsimde bu şekilde konulmuş.

img-2085.jpg

img-2075.jpg

img-2071.jpg

img-2070.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum