1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Konya niye yok?
Konya niye yok?

Konya niye yok?

Türkiye, konuttaki tarihi kampanyaya odaklandı

A+A-

Emlak Konut GYO'nun 30 projede 15 bin konut ve ticari alan için 1 Ağustos Pazartesi günü başlattığı ve “tarihi” kampanya olarak adlandırdığı çalışmaya dahil edilmeyen Konyalı inşaat sektörünün temsilcileri, “Türkiye, İstanbul’dan ibaret değil” diyerek dile getirdi

Emlak Konut GYO ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER) Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrası ekonominin çarklarının dönmesi ve inşaat sektörünün canlılığını koruması amacıyla seferberlik başlattı,

Emlak Konut GYO ve GYODER üyesi 39 proje geliştiricisi firmanın 86 proje için 56 bin konutu bir ay süre ile 120 ay vade ve yüzde 0,70'lik faiz oranıyla satışa sunduğu kampanya, ev almak için bekleyen tüketicileri heyecanlandırdı. Büyük ilgi gören kampanya beklentileri de beraberinde getirdi. Ama Konyalı inşat firmaları kampanyanın sınırlı firma ve proje için geçerli olduğunu ifade ederek kampanyaya sadece İstanbul firmalarının dahil olmasına tepki gösterdiler. Sektör temsilcileri yapılan kampanyanın sadece İstanbul’la sınırlı kalmasının yanlış olduğunu ifade ederek, yeni kampanya beklentisini dile getirdiler.

“HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK”

Mis Yapı Özkanlar İnşaat Müdürü Salih Özkan, “15 Temmuz’da yaşanan girişiminden sonra devletin kurumu olan Emlak Konut 0.70 oranında faizle konut satış imkanı verdi. Bu şans inşaat sektörünü ayağa kaldırmak için verilmişti. Ancak bu karar tüm ülkeyi kapsayacak derken, sadece İstanbul’da 20 adet firmaya teşvik verilmesi ile sınırlı kaldı. Büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Yani bu kampanya ile 100 bin TL kredi çeken kişi 120 ayda 35 bin TL avantaj ile ev sahibi olacaktı” ifadelerini kullandı.

“KAMPANYA GENELLEŞTİRİLMELİ”

Özkan, “Şuanda biz ev sahibi olmak isteyenler için 1.15’ten konut kredisi kullandırıyoruz. Bu oran neredeyse iki katı. Türkiye sadece İstanbul’dan ibaret değil. Bu durumun genelleştirilmesi ve tüm inşaat firmalarına uygulanması lazım. sadece emlak konut içerisinde satış yapan firmalarla sınırlı kalması çok yanlış. Konya’da bir vatandaş ev almak istiyorsa İstanbul’daki vatandaşla aynı standartta ödeme yapması lazım. Acil bir şekilde Anadolu’nun da bu kampanyanın yararlanması lazım” diye konuştu.

SEKTÖRE CANLILIK KAZANDIRIR

Emlakçılar Odası Konya Başkanı Sedat Altınay da sektörün canlanması için kampanyanın yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekerek, “Bu faiz oranı sabitlenirse ve Konya geneline de yayılırsa çok olumlu bir kampanya olur. Hem konut satışlarında önemli derecede satış yaşanır hem de piyasa canlanır. Vatandaş da biz de kazanırız bu nedenle bu kampanyanın sadece İstanbul’la ya da İstanbul firmaları ile sınırlı kalmaması lazım” dedi. (Derya Demir)

 

HABERE YORUM KAT