Konya Tahir Büyükkörükçü’yü anıyor

Konya Tahir Büyükkörükçü’yü anıyor

Konya, vaazları ile insanlara ışık olan Tahir Büyükkörükçü Hoca Efendi’yi vefatının sene-i devriyesinde rahmetle anıyor

Konya, vaazları ile insanlara ışık olan Tahir Büyükkörükçü Hoca Efendi’yi vefatının sene-i devriyesinde rahmetle anıyor

5 Mart 2011 yılında vefat eden Sultan’ül Vaizin Tahir Büyükkörükçü verdiği vaazlarıyla Konyalıların yol göstericisi hocalarından biri oldu. 20. Yüzyılın en önemli âlimlerinden biri olan Büyükkörükçü Hoca 86 yaşında hakka yürüdü.

TAHİR BÜYÜKKÖRÜKÇÜ KİMDİR?

Ömrünü İslam’a adayan Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi, 1925 yılında Konya’da doğdu. İlkokulu mahalle okulunda, ortaokulu ise Karma Ortaokulu’nda okudu. Üçüncü sınıfta okuduğu sıralarda Kapu Camii’ne giden ve burada Haci İsa Ruhi Bolay efendinin vaazından çok etkilenen Büyükkörükçü, daha sonra okulunu bırakarak Bolay’dan ders almaya başladı. Konya’nın meşhur hocaefendilerinden Hacı Veyiszâde Mustafa Kurucu Hoca’dan hadis dersleri aldı. Ebû Said Muhammed Hâdimi hazretlerinin Berika adlı eserini de, Kurucu Hoca’dan okudu. Bu arada, o günün hafızlık merkezi olan Bulgur Tekkesinde hafızlık çalışmalarına devam etti. Fırsat buldukça da Hacı Hâki Efendiden Farsça dersleri aldı.

1951’DE KONYA MERKEZ VAİZLİĞİNE TAYİN EDİLDİ

Hayran olduğu Mahmud Sami Ramazanoğlu hazretlerinden de manevi ders alan Tahir Büyükkörükçü, Boncuk Camiinde imamlığa başladı ve diğer yandan da yarım kalan hafızlığını tamamladı. Çeşitli camilerde verdiği vaazlara ilgi her geçen gün arttı. Zamanın Diyanet İşleri Başkanı Ahmed Hamdi Akseki bir vesile ile Konya’ya geldi ve Tahir Hoca’nın vaazını dinleyerek, çok beğendi. Prosedür gereği yapılan bir imtihanla Tahir Hoca 1951 yılında Konya merkez vaizliğine tayin edildi.

İHTİLALİN SIKINTILI GÜNLERİNDE BİLE VAAZ VERDİ

1960 İhtilaline kadar vaazlarına devam eden Tahir Hoca, İhtilalin sıkıntılı günlerinde dahi vaaz vermeye korkmadan devam etti. İki yıl sonra mahkemeye verilerek vaizlik vesikası elinden alındı 1964 yılında Burdur’a sürgün edildi. 1965’te Konya’ya müftü olarak döndü. Yedi yıla yakın devam eden müftülük döneminden sonra kendi arzusu ile tekrar kısa bir süre vaizlik yaptı ve 1973 yılında emekliye ayrıldı.  1977 yılında Milli Selamet Partisinden Konya milletvekili olarak Meclise girdi. 12 Eylül darbesinde tutuklandı; ‘İslâmî esaslara dönülmesini ve İslâmî devlet kurulmasını istediği’ iddiasıyla Askeri Mahkemece yargılanarak, 11 ay cezaevinde kaldı. Beş yıl devam eden mahkemelerden sonra 1985’te berat etti. Cezaevinden çıkınca tekrar Kapu Camii ne döndü ve vaazları 1999 yılına kadar devam etti.

KONYA’NIN MANEVİ DİNAMİKLERİNDENDİ

Tahir Büyükkörükçü Hocaefendi birçok önemli özelliğinin yanı sıra misafirperverliği ile de bilinirdi. Başta Mahmud Sami Ramazanoğlu olmak üzere, Lâdikli Hacı Ahmed Efendi, Hacı Veyis Zade Mustafa Efendi, Muhammed Harrani, Musa Topbaş Efendi, Muhammed Zahid Kotku Efendi, Mekkeli Üstad Muhammed Alevi Maliki, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi, Necip Fazıl, Ali Ulvi Kurucu Hocaefendi, Havlucu Ahmed Efendi, Konyalı Dişçi Mehmed Efendi gibi nice alimler ve büyükler de Tahir Büyükkörükçü Hocaefendiyi evinde ziyaret etti. Konya'nın manevi dinamiklerinden İslam alimi Tahir Büyükkörükçü, 5 Mart 2011 günü 06:00 sularında tedavi gördüğü Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 86 yaşında Konya'da vefat etti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.