Konya Ticaret Odası ekonomik paketlerdeki güncel gelişmeleri yayımladı

Konya Ticaret Odası ekonomik paketlerdeki güncel gelişmeleri yayımladı

Konya Ticaret Odası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kapsamında çıkarılan ekonomik paketlerdeki güncel gelişmeleri sektörel bazda yayımladı.

Ticaret Odasından yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 salgını nedeniyle oda üyelerinden gelen sorunlar, çözüm önerileri ve taleplerin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine aktarılmaya devam edildiği belirtildi.

Açıklanan ekonomi paketleriyle ilgili güncel gelişmelerin Konya Ticaret Odasının internet sitesinden takip edilebildiği kaydedilen açıklamada, "Oda üyeleri koronadestek@kto.org.tr elektronik posta adresinden, (0532) 404 92 99 WhatsApp hattından ve (0332) 221 5292 numaralı telefondan Kovid-19 kapsamında çıkarılan ekonomik paketlerdeki güncel gelişmelerle ilgili soru ve görüşlerini iletebilirler." ifadesi kullanıldı.

23 Mart – 4 Nisan 2020 tarihi itibariyle gerçekleşen taleplerin sektörel dağılımı şu şekilde:

Finans:

Kamu bankaları öncülüğünde “İş’e Devam Kredi Desteği”. 6 ay anapara ve faiz ödemesiz, 36 ay vadeli ve %7,5 faiz+1,5 komisyonlu özel bankalar için %9,5 faizli, 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli kredi paketi

İşletmelerin çeklerini ödeyebilmeleri için, tüm sektörlerde Kredi Garanti Fonu destekli 3 ay anapara ve faiz ödemesiz “Çek Ödeme Destek Kredisi” başlatıldı.

24 Mart 2020 öncesine ait ödenmeyen kredi/çek/senet/kredi kartı borçları, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ödenir veya yeniden yapılandırılırsa, sicile işlenmeyecek*.

Kredi Garanti Fonu’nun kefalet kapasitesi 500 milyar TL’ye çıkarıldı, ayrıca 31.12.2020 tarihine kadar kullandırılacak kredilerde, “vergi borcu yoktur” ve “SGK prim borcu yoktur” belgeleri aranmayacak.

“Ticari Alacak Sigortası” kapsamında orta ölçekli (cirosu 125 Milyon TL’ye kadar olan) işletmeler de dahil edildi.

Bankalara yönelik BDDK nezdinde şikayet hattı oluşturuldu.

Ulaşım:

Sağlık Bakanlığı tarafından “Kapıkule Gümrük Kapısına” hızlı tanı PCR testi yapan mobil laboratuvar kurulmasına ve hızlı tanı Kovid-19 testi yapılmasına onay verildi.

Mersin Limanı’nda ardiye ücretleri düşürüldü.

Muayene süresi gelen tüm araçlar için araç muayene süreleri için 3 ay ertelendi.

11 Mart 2020 tarihi itibariyle, ticari taşımacılık yapan firmaların yetki belgelerinde kayıtlı olan ve muayene süreleri geçen araçların (tır, kamyon, kamyonet vb.) yetki belgelerinden düşüm işlemleri ertelendi.

İstihdam:

Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu için istenen belge sayısı 10’dan 2’ye düşürüldü.

Kısa Çalışma Ödeneğindeki 600 gün sigorta primi şartı 450 güne, son 120 günlük prim ödeme şartı 60 güne indirildi.

Turizm sektöründe, iş sözleşmeleri askıda olan çalışanlardan Nisan ayında sigortalı girişi yapılan işçiler “kısa çalışma ödeneği” kapsamına alındı.

Kısa çalışma ödeneği kapsamında olan çalışanın kısa çalışma ücreti ile net maaşı arasındaki farkı ödemek isteyen işverenler, SGK bildirimini “0 gün” yaparak aradaki farkı ödeyebilecek.

Kısa çalışma kapsamında bulunan işyerlerinde çalışmasını sürdüren çalışanlar için, asgari ücret desteği ödenmeye devam edecek.

Tarım:

Mevsimlik tarım işçilerinin tarım arazilerine ulaşım koşullarının iyileştirilmesi ve tarım ürünlerinin pazara ulaşımını kolaylaştıracak tedbirlere yönelik düzenleme yapıldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri Nisan-Mayıs kredileri faizsiz 2 ay ertelendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, yaklaşık 1.9 milyar TL’lik destekleme ödemesi açıkladı.

Geleneksel hayvansal üretim yapan işletmeler için 100 bin TL’ye kadar, bitkisel üretim yapan işletmeler için 50 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verilecek.

İdari:

Kamu kurumları tarafından gerçekleştirilen ihaleler için, Covid-19 salgını nedeniyle sözleşme şartlarının yerine getirilememesi halinde, “süre uzatımı verilmesi” veya “sözleşmenin feshedilmesi” mümkün hale geldi

Haziran ayında Oda ve Borsalara ödenmesi gereken yıllık üyelik ve munzam aidatları, “gecikme zammı” ve “faiz” tahakkuk ettirilmeksizin Ekim 2020 tarihine ertelendi.

Otopark Yönetmeliği yürürlük tarihi 30 Haziran’a ertelendi.

Kapasite Raporlarının sürelerinin 31 Mayıs’a uzatıldı.

1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020’ye kadar işyeri kira bedelinin ödenememesi, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacak.

Vergi:

Gelir İdaresi Başkanlığı interaktif vergi dairesi internet adresinde, “mücbir sebep durum sorgu ekranı” açıldı, “mücbir sebep”e girip girilmediği sorgulanabilecek

 

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.