Konya'da ASAMİ Türkiye Bölgesel toplantısı yapıldı

Konya'da ASAMİ Türkiye Bölgesel toplantısı yapıldı

ASAMİ Türkiye Bölgesel toplantısı Konya’da yapıldı. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen, ortopedi ve travmatoloji hekimleri teknik ve tecrübelerini paylaştılar.

ASAMİ Türkiye Bölgesel toplantısı Konya’da yapıldı. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen, ortopedi ve travmatoloji hekimleri teknik ve tecrübelerini paylaştılar.

Toplantı, Asami Türk Ekstremite Rekonstrüksiyonu ve İlizarov Yöntemleri Uygulama Geliştirme Derneği ile Selçuk Üniveristesi, Necmettin Erbakan üniveristesi ve Özel Konya Farabi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniklerince ortaklaşa düzenlendi.

Toplantıda “Kırık Kaynamasında Sorunlara Güncel Bakışlar” konuları konunun uzmanı hekimler tarafından ayrıntılı olarak değerlendirildi.

Üç ayrı oturumda gerçekleştirilen toplantıya Asami Türkiye derneği temsilcileri yanında, ilimizdeki değişik hastanelerden Dr. Mehmet Arazi, Dr. Cenk Özkan, Dr.İsmail Hakkı Korucu, Dr. Ömer Faruk Erkoçak, Dr. Ahmet Sinan Sarı, Dr. Ahmet Fevzi Kekeç, Dr. Barış Özkul, Dr. Halil İbrahim Balcı, Dr. Mehmet Erdem, Dr.Yusuf Erdem, Dr. Erkan Sabri Ertaş, Dr. Ferhat Güler, Dr. Selim Safalı konuşmacı olarak katıldı.

Toplantı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Arazi, “İlizarov ve onun yönteminin yaygınlaştırılması amacıyla kurulan oluşumun ülkemiz temsilcisi derneğini şehrimizde misafir ettik. Konuşmacı hocalarımıza ve toplantıya katılan tüm meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

whatsapp-image-2022-05-17-at-10-30-50.jpeg

Asami Türkiye, uluslararası ASAMİ derneğinin Türkiye’deki temsilcisi oluyor. Asami ise “Association for the Study and Application of the Methods of Ilizarov” baş harflerinin kısaltmasını ifade ediyor. Yani “İlizarov“ denilen ve kırık tedavisinde kullanılan bir metodunun uygulama ve çalışmalarının tüm dünyada yaygınlaştırılmasını amaçlayan bir bilimsel dernek. İlizarov ise tam adı “Gavriil Abramovich İlizarov” olan 1921 de Rusya’da doğan bir hekim. 1951 yılında kendi ismiyle anılan yeni bir tedavi aparatı ve yöntemi geliştirmiş. Tekniği bisiklet tekerini ayakta tutan gergin tellerin prensibine uymaktadır. Sovyet Rusya’da yıllarca bu yöntemi uygulamış ama sadece doğu blokunun haberi olmuştur. 1967 yılında Sovyet yüksek atlama dünya şampiyonu Valery Brumel geçirmiş olduğu motorsiklet kazası sonucu toplam 14 ameliyat olmasına rağmen hala kaynamayan kırığı nedeniyle İlizarovun yanına gitmiştir. İlizarov atleti ameliyat ederek, kısa sürede kırığının kaynamasını ve yeniden eski performansına geri dönmesini sağlamıştır. Bu olay ilizarovun birden tüm ülkede ve kısmen dünyaca tanınmasını sağlamış, İlizarova çok geniş çalışma imkanları sağlanmıştır. 1980'li yıllarda önce italyan hekimler ve arkasından Kuzey Amerikalı hekimler tarafından İlizarov yöntemi batı ülkelerine ulaşmıştır. Şu anda ilizarov felsefesi tüm dünyada uygun hastalarda başarıyla kullanılmaktadır. Özellikle artık umut kesilen çok zor kırıklarda bile ilizarov uygulaması mucize denebilecek derecede başarılar sağlayabilmektedir.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.