Konya’da kurbanlık fiyatları açıklandı

Konya’da kurbanlık fiyatları açıklandı

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Karabulut 2021 Kurban fiyatlarını açıkladı.

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Karabulut 2021 Kurban fiyatlarını açıkladı.

Üreticinin durumu ve üretici ile tüketiciyi ilgilendiren kurban fiyatları hakkında bilgi veren Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Nazif Karabulut 2 yıla yakın süredir devam eden Covid-19 pandemi sürecinin tüm sektörleri olduğu gibi hayvancılık sektörünü de büyük ölçüde olumsuz etkilediğini ifade etti. Karabulut, “2021 yılı Bahar Döneminde Ülkemiz ve Bölgemizden Baş Gösteren Kuraklık nede ile hayvancılık temel girdi maddesi olan kaba ve kesif yem fiyatlarındaki geçtiğimiz yıla göre yüzde 100’leri bulan olağanüstü artışın yanında üreticilerimizin ürettiği eti ve sütü değer fiyatından satamamış olması hem et üreticilerini hem süt üreticilerini her zamankinden daha fazla mağdur etmiş ve zorda bırakmıştır. Gıda enflasyonuna sebep olacak düşüncesi ile üreticinin ürettiği ürünün fiyatı baskılanırken, girdi maliyetlerine müdahale edilmemesi izah edilebilir bir durum değildir. Konya’da 50 bin 491 büyükbaş işletmesinde 1.205.863 baş büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Besilik Dana, Anaç sığır varlığı ve süt üretimi ile ilimiz Türkiye’de ilk sırada yer almaktadır” dedi.

Hayvancılığın diğer sektörlere göre daha meşakkatli olduğunu belirten Karabulut, “Tüm sektörler arasında en meşakkatli iş olan hayvancılıkta et ve süt geliri ile geçimini sağlayan yetiştiricilerin elde ettiği kazanç yem zamları ile minimize olmuş hatta sıfırlanmıştır. Bu şartlarda üretimini devam ettirmek sürekli zarar ederek çalışmak, sektörden çıkışlara ve işsizliğe sebep olmuştur. Yetiştiricilerimizin ürettiği üründen kazanacağı sistemin oluşturulması, yaşanan sıkıntıların en temel çözümü olacaktır. Bunun için daha önce ifade ettiğimiz gibi, yeterli ve nitelikli yerli üretim için planlama yapılmalıdır. Kısa vade de işletmelerin temel girdilerine destekleme modeli geliştirilmelidir. Yetiştiriciler olarak yaşadığımız sıkıntılar her geçen zaman daha da derinleşmektedir ve nihai tüketici dahil tüm kesimleri olumsuz etkilemektedir. Söz konusu işletmeler, hayvansal gıda üretimimizin sigortasıdır. Bu üretim bugün çok daha fazla tehlikeye girmiştir” diye konuştu.

“Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesi ile üreticilerimiz hayvanlarını satıp bir nebze nefes alması için kurbanlık dana,  düve ve kuzularını elinde çıkarması gerekmektedir” diyen Karabulut, “Kurban fiyatı konusuna gelince gerek girdi fiyatlarındaki artışlar gerekse dövizdeki kur artışları, üretici ahırına kurbanlık dana alırken ham madde alışlarının yüksek olması nedeniyle haliyle fiyatlara yansımakta olup,  Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak gerek üretici gerekse tüketicinin durumu göz önüne alınarak fiyatlar belirlenmiştir.  2 yaşını doldurmuş kurbanlık vasfı taşıyan kurbanlık erkek dana canlı kg fiyatı 30 TL, 2 yaşını doldurmuş kurbanlık vasfı taşıyan kurbanlık düve canlı kg fiyatı 29 TL, 2 yaş ve üzeri kurbanlık vasfı taşıyan reforma olmuş inek canlı kg fiyatı 26 TL’dir. 2021 yılı kurban bayramının ilimize ülkemize bütün İslam Alemine hayırlara vesile olması dileği ile hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz” diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.