1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Konya'da "Otomotivde Eşdeğer Parça Semineri"
Konya'da "Otomotivde Eşdeğer Parça Semineri"

Konya'da "Otomotivde Eşdeğer Parça Semineri"

TSE Başkanı Korkmaz:- "Bir yıl sonra, 170065'e göre belgelenmiş bütün test ve muayene kuruluşları eş değer parça ile ilgili belgelendirmeyi yapabilecek. Bu, test ve muayene kabiliyetinin yaygınlaşması, gelişmesi demektir"

A+A-

KONYA (AA) - Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Sebahittin Korkmaz, "Bir yıl sonra, 170065'e göre belgelenmiş bütün test ve muayene kuruluşları eşdeğer parça ile ilgili belgelendirmeyi yapabilecek. Bu, test ve muayene kabiliyetinin yaygınlaşması, gelişmesi demektir" dedi.

Korkmaz, Konya Sanayi Odası (KOS) Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen "Otomotivde Eşdeğer Parça" seminerinde, TSE'nin devletten para alan bir kurum olmadığını söyledi.

Özel bütçeli TSE'nin, kendi faaliyet gelirleriyle ayakta durduğunu aktaran Korkmaz, şöyle konuştu:

"On yıl önceki faaliyetlerden elde ettiği gelirle rahatlıkla kendi ihtiyaçlarını finanse edebiliyor ve yatırımlarını yapabiliyordu. Ama artık o dönem hizmet satın alan kurum ve kuruluşlar ücret konusundaki talepleri söz konusu olduğunda bunu yapabiliyor olma konumundan geriye düşmüş durumda. Kendini finanse edebilecek konumdan uzaklaşmış durumdadır. Dört yıldır zam yapılmamış ama 2014 bütçesinde TSE'nin ekside olduğunu kimse görmemiş. Devletten para alamayacak bir kurum, özel bütçeli TSE. Bütçesi eksiye düşerse bu alanda en güvenilir kurumun geleceği olmaz."

Korkmaz, TSE'nin sanayicinin önünü açan, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi gereken en stratejik kurum olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bir yıl sonra, 170065'e göre belgelenmiş bütün test ve muayene kuruluşları eşdeğer parça ile ilgili belgelendirmeyi yapabilecek. Bu, test ve muayene kabiliyetinin yaygınlaşması, gelişmesi demektir. Sanayicilerin neyi yapabileceğine dair sınırları gösterebilecek merkezlerin büyümesi anlamına gelir. Bu da sanayimizin altyapısının güçlenmesi ve gelişmesinin araçlarından birisidir diye düşünüyorum. Bu eş değer parçası çalışması da bunun inşallah başlangıcı olur. Çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmasına sebep olur."

KSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü ise seminerin kendileri açısından son derece verimli geçtiğini, bilmedikleri bazı gelişmeleri öğrenme fırsatı bulduklarını söyledi.

Türkiye'nin son yıllarda gelişim sürecinde olduğuna değinen Kütükcü, bu dönüşüm sürecinde tüm kurumların katkı sağlaması gerektiğini ifade etti.

Seminerde, eş değer parçaların belgelenmesine ilişkin teknik sunum yapıldı.

Konya'da "Otomotivde Eşdeğer Parça Semineri"

Konya'da "Otomotivde Eşdeğer Parça Semineri"

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT