Konya'daki Güneş Santrali SCADA Merkezi için  yarışma düzenlendi

Konya'daki Güneş Santrali SCADA Merkezi için yarışma düzenlendi

Kalyon Holding, Karapınar Güneş Santrali SCADA Merkezi için mimari proje yarışması düzenleniyor

Kalyon Holding, T-Lab iş birliğiyle güneş enerjisi santraline kurulacak olan yönetim binası için bir tasarım yarışması düzenliyor.

SCADA-Denetleme Kontrol ve Veri Toplama Merkezi olarak tasarlanacak yapı, Türkiye’nin güneş enerjisi alanında bilim insanlarının buluştuğu ve öğrencilerin bir araya geldiği ülkemizin en önemli çekim merkezlerinden biri olacak.

MİMARİ PROJE

Güneş Teknolojileri Fabrikası ile birlikte yılda 1.5 milyon ton fosil yakıt ve karbon emisyonunu engelleyecek olan Karapınar Santrali’ne inşa edilecek SCADA Merkezinin mimari özellikleri ile sürdürülebilirlik, yenilenebilir enerji ve teknoloji yaklaşımını yansıtması hedefleniyor.

Kalyon Holding bu amaçla, T-Lab iş birliğiyle bir mimari tasarım yarışması düzenliyor. Holdingin yönetiminde organize edilecek mimarı tasarım yarışmasının yürütücülüğünü T-Lab üstleniyor. Karapınar’da yer alan güneş santralinin çekirdeği olan SCADA Merkezi (Merkezi Denetleme Kontrol ve Veri Toplama Merkezi) aynı zamanda bilim insanlarının buluştuğu, konferansların düzenlendiği, bilimsel oturumların yapıldığı ve öğrencilerin bir araya gelip enerji alanındaki teknolojik gelişmeleri takip edebileceği bir merkez olacak.

ÖN SEÇİMİ GEÇEN İLK ON EKİBE ÖDÜL
Verilen bilgiye göre, Karapınar GES SCADA Mimari Proje Yarışması’nın jürisi ise birbirinden değerli mimar ve sanatçılardan oluşuyor. Yarışmanın seçici kurulunda David Green, Murat Tabanlıoğlu, Refik Anadol, Dr. Deniz Aslan, İmdat As ve Kübra Kalyoncu Şeherli bulunurken jüri başkanlığı görevini ise Melike Altınışık üstlenecek. Ön seçimi geçen ilk on ekibe 15 bin TL destek ödülü verilirken birinciye 70, ikinciye 50 üçüncüye de 30 bin TL ödül verilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler kalyonpv.com adresinden şartname ve ilgili diğer bilgilere ulaşabilirler.

YARIŞMA TAKVİMİ ŞÖYLE AÇIKLANDI:
Yarışmanın İlanı: 8 Ekim 2020
Ön Seçime Başvuru için Son Tarih: 2 Kasım 2020 (23.59’a kadar)
Ön Seçim için Jüri Değerlendirme Toplantısı: 6-7-8 Kasım 2020
İkinci Aşamaya Geçen Başvuruların Bilgilendirilmesi: 9 Kasım 2020
Son Soru Sorma Tarihi: 20 Kasım 2020
Soruların Yanıtlarının İlanı: 27 Kasım 2020
Projelerin Son Teslim Tarihi: 19 Ocak 2021 (23.59’a kadar)
Proje Sunum Tarihi: 22 Ocak 2021
Jüri Değerlendirmesi için Başlangıç Tarihi: 22-23-24 Ocak 2021
Sonuçların İlan Edilmesi: 25 Ocak 2021

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.