1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Kozmik Odada Kumpas" Davasına Birleştirme Talebi
"Kozmik Odada Kumpas" Davasına Birleştirme Talebi

"Kozmik Odada Kumpas" Davasına Birleştirme Talebi

"Kozmik Oda" soruşturmasında, TSK personeline FETÖ mensuplarınca kumpas kurulduğu gerekçesiyle eski Emniyet Müdürü Yılmazer ve darbe girişiminin ardından TSK'dan ihraç edilen ve tutuklanan eski Genelkurmay Adli Müşaviri Köse'nin de arasında bulunduğu 121

A+A-

ANKARA (AA) - "Kozmik Oda" soruşturmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerince kumpas kurulduğu gerekçesiyle eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer ve darbe girişiminin ardından TSK'dan ihraç edilen eski Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse'nin de arasında bulunduğu 121 kişi hakkında açılan davanın, aynı soruşturmada görev alan savcı ve hakimlerin Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılandığı davayla birleştirilmesi talep edildi.

"Kozmik Odada Kumpas" iddianamesini kabul eden Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşmaya hazırlık tutanağını tamamladı. Mahkeme, 121 sanığın yargılanmasına 21 Ağustos 2017'de başlanmasına karar verdi.

Mahkeme, bu davanın, "Kozmik Oda" soruşturmasını yürüten ve FETÖ'nün darbe girişiminin ardından kamu görevinden ihraç edilerek tutuklanan eski Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili ile eski Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, eski hakimler Nihal Uslu, Dündar Örsdemir, Abdullah Bahçeci ve Halil İbrahim Kütük'ün, Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılandığı davayla birleştirilmesi gerektiğine hükmetti.

Dosyalar arasında hukuki ve fiili irtibat bulunduğuna karar veren mahkeme, bu sebeple dosyaların birleştirilmesi için Yargıtay 16. Ceza Dairesinden muvafakat istenmesini kararlaştırdı.

- Diğer kararlar

Mahkeme, duruşmaya hazırlık tutanağında, "Kozmik Odada Kumpas" davasının sanıklarından Abubekir Saykal, Ayhan Koç, Hamza Bayındır, Hüseyin Taşyapar, İbrahim Fıçıcı, İlyas Varlı, Metin Zengin, Murat Yılmazer, Yahya Ölçer, Yasin Öztürk ve Yüksel Pasenli'nin tutukluluklarının devamına karar verdi.

Sanıklar Ahmet Sait Yayla, Burak Akoğuz, Ebubekir Yalçınkaya, Hakan Akdemir, Hasan Hüseyin Danacı, Hikmet Kopar, Mehmet Yayla, Mesut Yılmaz, Mustafa Alpsar, Orhan Göçer, Ömer Faruk Kartın, Sinan Yıldız, Süheyl Mustafa Keskin, Ünal Tatar, Yakup Korkmaz, Yaşar Çor, Zeki Güven ve Yasin Özdemir hakkında yakalama emirleri çıkartılmasını kararlaştıran mahkeme, tutuksuz sanıklar ile bazı mağdur ve müştekilere duruşma için çağrı kağıdı çıkarılmasını karar altına aldı.

Ankara dışındaki mağdur ve müştekilerin beyanlarının alınması için talimat yazacak olan mahkeme, müşteki Genelkurmay Başkanlığı adına da duruşma gün ve saatini bildirir çağrı kağıdı çıkartılmasını kararlaştırdı.

ByLock kullanıcısı olduğu bildirilen sanıkların varsa görüşme içeriklerinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından istenmesine de karar verildi.

- "Kozmik Oda" soruşturması

Eski savcı Mustafa Bilgili, kamuoyunda "Kozmik Oda" olarak bilinen, Aralık 2009'da dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a "suikast düzenleneceği" iddiası üzerine açılan soruşturmayı yürütmüştü.

Savcılık, soruşturma çerçevesinde Genelkurmay Başkanlığı Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığına ait "devlet sırrı" niteliğindeki belgelerin bulunduğu odalarda arama yapmak istemiş, Genelkurmay Seferberlik Tetkik Dairesi Başkanlığı görevlileri ise odalardaki bilgi, belge ve arşiv kayıtlarının devlet sırrı niteliğinde, devletin güvenliğiyle ilgili doğrudan bilgiler içerdiğini belirterek, Ceza Muhakemesi Kanunu gereği savcılara bu odalara giriş izni verilemeyeceğini ifade etmişti.

Bunun üzerine Bilgili'nin talebiyle o dönem Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi olan ve FETÖ üyeliği suçlamasıyla halen aranan hakim Kadir Kayan, odaları 20 gün boyunca aramış, "gizli belgeler" dışarı çıkarılarak FETÖ ile bağlantılı oldukları belirlenen TÜBİTAK uzmanlarına çözümletilmişti.

Yıllarca Bilgili'de bulunan dosya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığındaki yeni iş dağılımının ardından başka bir savcıya verilmiş, büronun savcısı 38 şüpheli asker hakkındaki soruşturmayı Mart 2015'te "takipsizlik" kararıyla sonuçlandırmıştı.

Daha sonra "Kozmik Oda" soruşturmasında, TSK personeline "kumpas" kurulduğuna yönelik deliller elde edilmesi üzerine yeni soruşturma başlatılmış, sonuçta eski Emniyet Müdürü Yılmazer ve eski Genelkurmay Adli Müşaviri Köse'nin de arasında bulunduğu 121 kişi hakkında Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine dava açılmıştı.

Bu davanın iddianamesinde, "Kozmik Oda kumpas soruşturmasının esas itibarıyla, eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç'a saldırı yapacağı iddia edilen kişilerin belirlenmesi amacıyla değil, saldırı iddiaları bahane edilerek, FETÖ hakkında, devletin mahrem bilgilerinin yer aldığı Seferberlik Tetkik Kurulunda ne tür araştırmaların yapıldığı, bu birimde hangi belgelerin bulunduğu ve birimin faaliyetlerinin ne olduğunun belirlenmesi ve devletin askeri sırlarının casusluk amacıyla temin edilmesi için yapıldığı anlaşılmıştır." tespitinde bulunulmuştu.

"Kozmik Oda" soruşturmasını yürüten eski savcı Bilgili ile soruşturma aşamasında çeşitli kararlar veren eski hakimler Uslu, Kütük, Örsdemir ve Bahçeci ile eski Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Sakınan, aynı suçlamalarla Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yargılanıyor.

HABERE YORUM KAT