Kudüs topraklı Mescid-i Aksa maketi ziyarete açıldı

Kudüs topraklı Mescid-i Aksa maketi ziyarete açıldı

Emekli olduktan sonra evinin bir odasını atölyeye çeviren Erzurumlu Hattatoğlu, Kudüs toprağını kullanarak yaptığı Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa maketini, Miraç Kandili'nde ziyarete açtı- Hattatoğlu:- "Osmanlı orada ne kadar hüküm sürmüş, ne kad

ERZURUM (AA) - Erzurumlu Doğan Hattatoğlu, Kudüs'ten getirdiği toprakla yaptığı Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa maketini, Miraç Kandili'nde ziyarete açtı.

Emekli olduktan sonra evinin bir odasını atölyeye çeviren Hattatoğlu, aralarında Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi gibi kutsal mekanların da bulunduğu yaklaşık 40 eserin maketini yaptı.

Son olarak Mescidi Aksa'nın maketini yapmak için Kudüs'e giderek gözlem yapan ve Kudüs toprağı getirerek maketinde kullanan Hattatoğlu, yaklaşık bir buçuk yıl süren çalışmasını tamamladı.

Hattatoğlu, Müslümanların ilk kıblesi olan ve Hazreti Peygamberin Miraç'a yükseldiği Mescid-i Aksa'nın, el emeği göz nuru ile yaptığı maketini ziyarete açtı.

Kentteki Ulu Cami'de düzenlenen ve İl Müftü Vekili Celal Büyük'ün dua etmesiyle açılışı yapılan makete vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Bazı vatandaşlar Mescid-i Aksa'nın birebir benzeri yapılan makete bakarak dua ederken, bazıları ise maketi cep telefonlarıyla fotoğrafladı.

Hattatoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmasının yaklaşık bir buçuk yıl sürdüğünü söyledi.

Çalışma öncesi Mescid-i Aksa'yı ziyaret ederek gözlem yaptığını ifade eden Hattatoğlu, şöyle konuştu:

"Orada gördüklerimizi, içten gelen duygularla yapmaya çalıştım. Birebir olması için çok çaba sarfettik. Mevlam nasip etti bugünleri de gördük. Güzel bir mutluluk ve bu mutluluğu kardeşlerimizle de paylaştık. İnsanlar sadece maketini görmekle yetinmesinler. Eş ve dostlarına söylesinler çocuklarını, alilelerini bu mübarek yerlere götürsünler ki faydamız olsun. İnşallah mevlam feyzini verir ve kardeşlerimizi tetikleriz. Kalplerinde bir kıvılcım yakarız ve kendilerinin de böyle mübarek yerleri ziyaret etmenin sebebi oluruz."

- İsrail askerleri "Niye toprak alıyorsun" dediler

Kudüs topraklarının İsrail baskısı altında olduğunu anımsatan Hattatoğlu, durumun çok hazin bir olay olduğunu ve bunu anlamak için o topraklara gitmek gerektiğini belirtti.

Hattatoğlu, "Orayı görmek lazım. Gidip görüyorsunuz, bakıyorsunuz İslam toprağı. Osmanlı orada ne kadar hüküm sürmüş, ne kadar güzel şeyler yapmış. Ama bugün İsrail izin vermezse gidemiyorsunuz. Bu İslam alemi için acı bir olay. Biz bu çalışmamızı yaparken İsrail askeriyle sıkıntılar yaşadık. 'Ne yapıyorsun niye toprak alıyorsun' dediler. Ama Allah'ın izniyle dualarla oradaki toprağı getirdik ve maketin bahçesine yerleştirdik. Toprağı getirmemizin nedeni ise makete bakan kardeşlerimiz, toprağını görerek daha bir feyiz alır diye düşündük. Bunu başardığım için mutluyum." diye konuştu.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise Miraç Kandili'nde Hazreti Peygamberin Mirac'a yükselirken Mescid-i Aksa'ya uğradığını hatırlattı.

Maketin açılışının Miraç Kandili'ne denk getirildiğini anlatan Sekmen, "Bizim çok değer verdiğimiz, bir kıblemiz olan bu mübarek mescit, bu gün maalesef hüzünlü. Çünkü özgür değil. Kuşatılmış, işgal edilmiş bir vaziyette. Müslümanlar girip çıkmakta zorlanıyorlar. Biz inşallah bir an evvel Mescid-i Aksa'nın da özgür olmasını arzu ediyoruz. İnşallah Müslümanların özgürce rahat bir şekilde oraya girmesini temenni ediyoruz. Bizler bu eserlere ne kadar değer verirsek, hem kendi değerimiz artacak hem de bu eserleri yaşatmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.