Kulluk: “Hakemler adaletten uzak"

Kulluk: “Hakemler adaletten uzak"

Hakem Halis Özkahya’nın verdiği kararlar kadar saha içinde tavır ve tutumlarıyla kabadayıvari hareketler içinde olduğunu söyleyen Atiker Konyaspor Başkanı Hilmi Kulluk, hakemlerin adaletten uzak olduklarını dile getirdi.

Atiker Konyaspor Başkanı Hilmi Kulluk, Trabzonspor maçında hakemin kararlarından öte saha içindeki hal ve tavırlarının art niyetli olduğunu ortaya koyduğunu dile getirdi. Kulluk, maç sonunda görevlilere “Senin ağzını burnunu kırarım” diyebilecek kadar kabadayı tavırlar içinde olan hakemin güçlülerden yana olan isimlerden biri olduğunu söyleyerek, “Futbol kamuoyu Trabzonspor ile oynadığımız iç saha maçının hakemi Halis Özkahya’nın verdiği kararları tartışıyor. Esasında tartışacak bir şey yok, her şey ortada ve bu kararların tartışılacak bir yanı da yok. Ama illa bir şey tartışılacaksa verilen kararlardan çok hakemlerin sahadaki duruşları, tavırları göz önüne alınarak iyi olmayan niyetleri ve medya görevlimize sarf ettiği “Senin ağzını burnunu kırarım” şeklindeki tehdidi tartışılmalıdır. VAR sistemi yürürlüğe girince sevinmiştik.  Anadolu takımlarının bundan böyle en azından alenen hakları yenmeyecek diye düşünmüştük. Ama maalesef üzülerek şahit olduk ki;  hiç çekinmeden, bağlı oldukları kurumun yaptırımlarından, uyarılarından korkmadan, göz göre göre güçlülerden (!) yana tavır almaya başladılar” diye konuştu.

Hakem kararlarının sahada verilen mücadelenin önüne geçmemesi gerektiğini vurgulayan Kulluk, şöyle devam etti: “Bu sezon sadece Atiker Konyaspor değil, özellikle Erzurumspor, Sivasspor, Rizespor, Kayserispor gibi birçok Anadolu takımı yukarıda belirttiğimiz düşünce sistemi yüzünden önemli puan kayıpları yaşamıştır. Bu böyle devam edemez. Hakem kararları ortaya konan mücadelelerin önüne geçemez. Bu sezon defalarca sonucu direkt etkileyecek ve lehimize olacak pozisyonlarda hakemlerin VAR’a gitmediklerini, gitmek istemediklerini, maç sonunda da VAR’a yoka saha kenarına gelip pozisyonları izleyenlerin teknik heyetimizin bu konudaki serzenişlerine ‘Gitmek zorunda mıyım’ şeklindeki cevaplarıyla karşılaştık. Evet, saçma sapan pozisyonlar için saha kenarına gelenler, spor kamuoyunun vicdanını kanatmamak adına elbette VAR’a gitmek zorunda. Ve bugün, eşit şartlarda maçlar yönetilmediği için, düdüğü çalanın ve o düdüğü çalanı çağırmayanların hak/adalet duyguları üzülerek ifade etmeliyiz ki, spor kamuoyu nezdinde maalesef yerle bir olmuştur.”

VAR sisteminin düzeltmesi gerekenleri düzeltmekten öte, kullananlardan dolayı tam anlamıyla bir keşmekeşlik yarattığını belirten Kulluk, ayrıcalıklı takımlar olduğuna dikkat çekti. Kulluk, güçlülerin liginde oynadıklarını belirterek, “VAR sistemiyle her şey düzelecek derken, bu sistemi yanlış kullanan ya da kullanamayanlar yüzünden Türk futbolu tam anlamıyla bir keşmekeş yaşamaktadır. Açık ve net bunun neden kaynaklandığını bir kez daha söylüyoruz. Eğer karar vericiler bu konuyu çözebilirlerse Türk futbolunun rahat bir nefes alacağına eminiz. Hakemler güçlü (!) takımların aleyhlerine yaptıkları hatalar nedeniyle dinlendirilirken, Anadolu takımlarına yönelik skandal kararlarla maç yönetmeye devam etmektedirler. Bunun farkında olduklarından, İstanbul takımları ve onlara ilave birkaç ayrıcalıklı takımın maçlarında korkusuzca ve cesurca kararlara imza atabiliyorlar. Ama aynı cesareti diğer takımlara karşı gösteremiyorlar. Buna kalıcı bir önlem alınmazsa, hem Türk futbolunun hem de bağlı bulundukları kurumun marka değerini bu arkadaşlar el birliğiyle aşağıya çekmeye devam edeceklerdir” dedi.

El birliğiyle Türk futbolunun katlettiklerini belirten Kulluk, bir an önce çözüm bulunması gerektiğine vurgu yaparak, şöyle devam etti: “Eriyoruz, bitiyoruz, Türk futbolunu öldürüyoruz, farkında değil misiniz! Son olarak yaşananları bir tarafa bırakıyor ve tüm samimiyetimizle TFF’ye, PFDK’ye ve MHK’ye soruyoruz; Herhangi bir kulüp başkanı ya da yöneticisi karşılaşmanın hakemine “Senin ağzını burnunu kırarım” demiş olsaydı nasıl ceza verirdiniz? Bunu 15 kişinin içinde söyleyen hakeminiz Halis Özkahya için bir yaptırımınız olacak mı? Merakla bekliyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum