1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Kut'ül Amare'nin müzikleri Can Atilla'dan
Kut'ül Amare'nin müzikleri Can Atilla'dan

Kut'ül Amare'nin müzikleri Can Atilla'dan

Müzisyen Atilla:- "Öykü o kadar güçlü ki beste yaparken başka bir argümana ihtiyaç duymadım"- "Bu destanın müziklerini bestelemek de benim için bir onur"- "Müzikleri, Hollywood'un epik sinema diliyle besteledim"- "Müziklerimin 100 yıl sonra da anılması iç

A+A-

İSTANBUL (AA) - MUSA ALCAN - Müzisyen Can Atilla, "Ülkemi çok seviyorum. Ülkemi dünya arenasında, tarihiyle birlikte, müzik sanatı adına var edebilmek için yaşıyorum." dedi.

Çanakkale Zaferi'nden sonra Osmanlı Devleti'nin kazandığı son zafer olan Kut'ül Amare, 100'üncü yıl dönümünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, dün sahnelenen "Kut'ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi"nin müziklerini ünlü müzisyen Can Atilla yaptı.

Bu güne kadar birçok sinema filmi ve tiyatro oyununun müziklerine de imza atan Can Atilla AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kut'ül Amare'nin önceden sadece hikayesini bildiğini, detaylarını birçok kişi gibi yeni öğrendiğini söyledi.

Kut'ül Amare'nin, Türkiye tarihinin en şanlı zaferlerinden biri olduğuna dikkati çeken müzisyen, "Öykü, büyük kahramanlıklarla dolu ve o kadar güçlü ki tarih bunu es geçemez. Beste yaparken başka bir argümana ihtiyaç duymadım. Destanın kendisi müziğini bestelemem için yeterliydi." dedi.

Müzikleri elektronik ortamda hazırladığını ve geniş bir ses arşivine sahip olduğunu aktaran Atilla, destan Irak'ta geçtiği için, bestelerinin çöl müziğini andırdığını dile getirdi.

Can Atilla, müzikleri hazırlama sürecinin 2 ay sürdüğünün altını çizerek şunları kaydetti:

"Çok büyük bir destan. Bu destanın müziklerini bestelemek de benim için bir onur. Oyunun yönetmeni Zafer Kayaokay benim 35 yıllık dostum. O yüzden çok şanslıydım. Müzikte ve tiyatroda aynı dili çok net konuştuğumuz bir dostluğumuz var. Provalar başlamadan önce bana oyunun metnini yolladı. Benim müziğimi çok iyi tanır. Tamamen onun yönlendirmeleriyle ve fikirleriyle ortaya çıktı. Müzikleri, yerli ve senfonik enstrümanlar kullanarak, bütün dünyadaki örneklerinde olduğu gibi, Hollywood'un epik sinema diliyle besteledim."

- "Ülkemi çok seviyorum"

Kut'ül Amare'yi çok hüzünlü bulduğunu anlatan Atilla şöyle konuştu:

"Bu hikayenin gölgede kalması, bu güne kadar tam anlamıyla ortaya çıkmamış olması da ayrıca üzücü. Ülkemi çok seviyorum. Ülkemi dünya arenasında, tarihiyle birlikte, müzik sanatı adına var edebilmek için yaşıyorum. Bu çok ciddi bir iş. Müzik sanatı, resim, tiyatro, sinema gibi değil, daha soyut, insan ruhuna direkt çağrışımları olan bir sanat. Ben batı müziği kökenliyim. Batı müziğinin görkemini, matematiğini ve orkestrasyonunu bizim tarihimizle birleştiriyorum ve yeni bir müzik dili yaratıyorum."

Geçtiğimiz aylarda Yunus Emre'yi anlatan, "Can-ı Yunus" albümünü çıkaran ve yaptığı işlerde tarihi ve tarihi karakterleri ön planda tutmaya çalışan Atilla, özellikle medyanın bu konulara duyarsız ve ilgisiz olduğunu belirtti.

Sanatçı, tarihin doğru anlaşılması ve anlatılması konusunda farkındalık oluşturmak gerektiğini vurgulayarak, "Yaşayan bir toplumda müzikle ilgilenen insanlar, bu günü görerek bir takım çalışmalar yapabilirler. Bazı besteciler ise geçmişi geleceğe bağlarlar ve başka bir tarih yazmaya soyunurlar. Bunu başardıklarında da gelecek nesiller için mihenk taşı olur. Birçok insana ilham olur. Ben, müziklerimin 100 yıl sonra da anılması için çalışıyorum." ifadelerini kullandı.

Geniş katılımla dün ilki gerçekleştirilen "Kut'ül Amare Belgeli Dramatik Gösterimi"nin, kutlamalar kapsamında birçok yerde sahnelenmesi bekleniyor.

Can Atilla'nın oyuna özel hazırladığı, sinema müziği tadındaki 17 eser, yaklaşık 40 dakika sürüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT