“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 1](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_1.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 2](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_2.jpg)
61 yaşındaki Ali Yetgin’in Hollandalıları bile kıskandıran başarı öyküsünün başlangıcı, bundan 15 yıl öncesine dayanıyor.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 3](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_3.jpg)
Bugün, İstanbul’a dikilen lale soğanlarının yüzde 90’ının üretildiği Konya’nın Çumra ilçesinde doğuştan beri tarımla uğraşan bir aileden gelen ve aynı zamanda 22 yıldır altyapı müteahhitliği yapan Harita Kadostra Mühendisi Ali Yetgin, 22 yılın sonunda, kendi tabiriyle piyasanın bozulması nedeniyle müteahhitliği bırakıp yeniden tarıma döndü.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 4](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_4.jpg)
Dededen kalma 7 dönümlük toprağa buğday, arpa, pancar ve fasulye ekip yetiştirmeye başladı. Aynı zamanda da küçükbaş hayvancılık işine girdi.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 5](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_5.jpg)
15 yıl önce iş makinesi bakmak için gittiği Hollanda’da, kendisine tercümanlık yapan Türk’ün kardeşinin çalıştığı lale tarlasını gezmeye gitti.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 6](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_6.jpg)
Üretimde Türkleri çalıştıran Hollandalı lale üreticisinin kendisine, lalenin Selçuklular Dönemi’nde İstanbul’dan Hollanda’ya geldiğini söylemesi üzerine o anda kafasında şimşekler çaktı.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 7](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_7.jpg)
“Selçuklu biziz, Selçuklu Konya. Madem lale Türkiye’den geldi, niye Türkiye’de üretilmiyor” diyerek, memleketine döndüğünde lale üretmeye karar verip, işe balıklama daldı.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 8](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_8.jpg)
Ama kime “Lale” dediyse, herkeste bir korku oldu. “Yapamazsınız, tutmaz” sözlerine karşın, cesaretle işin üzerine gitti. 3-4 yıl sıkıntı çekti. Bahçesinde on binlerce çiçeği, çocuğu gibi başında bekledi, hastalıkla savaştı.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 9](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_9.jpg)
2003-2004 yetiştirdiği ürünü satamayıp zarar etti. İşte tam o sırada Konya Çumra’da bir ailenin lale ürettiği bilgisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştı.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 10](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_10.jpg)
Sonunda ürettikleri laleye alıcı çıkmıştı. İstanbul sayesinde, tüm Türkiye laleyi tanıdı. Ulusal süper marketler ve yurt dışından talep patlaması oldu. O artık Türkiye’nin “Lale Kralı”ydı.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 11](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_11.jpg)
Hatta, sırf bu iş için oğlu Korkut Yetgin’i Ziraat Fakültesi’ne gönderdi, torununun adını bile “Lale” koydu. Babasından mesleği devralan oğul Yetkin yaz ayları Hollanda’ya lale üzerine çalışıp, “Soğanlı bitkiler” üzerine eğitim aldı.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 12](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_12.jpg)
Konyalı köylülere iş imkanı veren Yetkin ailesinin sahibi olduğu Asya Lale bu yıl toprağa 70 milyon lale tohumu dikti.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 13](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_13.jpg)
Geçen yıl 25 milyonu İstanbul, 15 milyonu yurt dışı olmak üzere 40 milyon lale sattıklarını söyleyen Ali Yetgin, bu yıl 50 milyon lale bekliyor.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 14](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_14.jpg)
SAVAŞ YÜZÜNDEN SURİYE PAZARINI KAYBETTİK
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 15](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_15.jpg)
LALE MANYAKLIĞI
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 16](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_16.jpg)
Şimdi o da bir lale bağımlısı. Söylediğine göre İstanbul artık gelecek sene de, 50 yıl sonra da laleyi görecek.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 17](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_17.jpg)
Dünyadaki lale üreticileri gibi, yaptıkları işi Tulipmanya “Lale Manyaklığı” olarak tanımlayan baba oğul Yetkin’ler, gelecek yılın soğanlarını elde etmek için yapılan taç kırma törenini ve yaşanan görsel şöleni İBB Ağaç AŞ. Genel Müdürü Eyyüp Karahan’la ve basınla birlikte paylaştı. 70 milyon lalenin taç yaprağı kırılarak toplandı.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 18](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_18.jpg)
LALE SOĞANA DÖNERKEN 12 KEZ ELDEN GEÇİYOR
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 19](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_19.jpg)
Şimdi yaprakların kırım zamanı. Kafaları koparılan laleler 15 Haziran’a kadar toprakta duracak. Sonra kökünden toplayıp soğuk hava depolarına gidecek. Temizledikten sonra büyüklüklerine göre ayırıp paketleniyor.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 20](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_20.jpg)
Soğanlar, Ekim ve Kasım aylarında İstanbul’a dikilip, bahar mevsiminde çiçek açacak. Bu yıl, ilk kez koparılan taç yapraklarından gıda ve tekstil boyası için seri üretimi yapılacak.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 21](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_21.jpg)
KÖYLÜNÜN GEÇİM KAYNAĞI
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 22](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_22.jpg)
“Biraz yorucu oluyor ama bu kadar güzelliğin karşısında yorulduğum aklıma gelmiyor” diyor.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 23](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_23.jpg)
İki çocuk annesi Nagehan Koç, aslında gıda teknikeri. Ama işsiz oturmaktansa lale içinde çalışmayı tercih etmiş. Ona göre lalede keşfedecek çok şey var.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 24](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_24.jpg)
Tohumların daha sağlıklı olması için, kış boyunca ektikleri lalenin taç yapraklarını kırdıktan sonra, tohumların sökülmesi işine geçilecek.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 25](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_25.jpg)
Koç, lalelerin içinde çalışmanın, hem aile bütçesine hem de ruhuna iyi geldiğini, laleyle tanıştıktan sonra hayata daha pozitif baktığını söylüyor.
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 26](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_26.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 27](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_27.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 28](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_28.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 29](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_29.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 30](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_30.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 31](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_31.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 32](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_32.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 33](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_33.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 34](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_34.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 35](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_35.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 36](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_36.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 37](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_37.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 38](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_38.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 39](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_39.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 40](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_40.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 41](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_41.jpg)
![“Lale Manyaklığı” onu “Lale kralı” yaptı 42](https://d.pusulahaber.com.tr/gallery/154_42.jpg)