Lavabo açarken kullandığı ürün bomba gibi patladı! 1,5 milyon liralık tazminat talep etti

Lavabo açarken kullandığı ürün bomba gibi patladı! 1,5 milyon liralık tazminat talep etti

Tıkanan lavaboyu açmaya çalışırken kullandığı maddenin patlaması sonucu yüzünde yanıklar oluşan kadın, ünlü temizlik firması hakkında 1,5 milyon liralık tazminat talebiyle dava açtı

Lavabo açmak için kullandığı ürünün sıcak su döktüğü sırada patlaması üzerine, yüzünden yaralanan ve yanık tedavisi gören Özlem Atay, üretici firma hakkında 1,5 milyon liralık tazminat davası açtı.

Davacı Özlem Atay, avukatı Kübra Oktay aracılığıyla İstanbul Tüketici Mahkemesi Hakimliğine dava dilekçesi sundu.

Dilekçede, Beyoğlu ilçesi Cihangir semtinde Özlem Atay'ın annesinin evlerindeki lavabonun tıkanması üzerine 15 Mayıs 2020'de marketten, ünlü bir temizlik firmasının lavabo açıcı ürününü satın aldığı belirtildi.

BOMBA GİBİ PATLADI

Atay'ın annesinin aldığı ürünü, talimatlara uyarak eldiven ve maske kullanarak lavaboya döktüğü anlatılan dilekçede, ardından Özlem Atay'ın da üzerine kaynar su dökmesiyle lavabo açıcı maddenin "bomba gibi patladığı" vurgulandı.

Dilekçede, annesi tarafından hastaneye kaldırılan Atay'ın tedavi altına alındığı, yüzünde 1. ve 2. derece yanıklar tespit edildiği aktarıldı.

Özlem Atay'ın taburcu olduktan sonra özel bir hastanede lazer tedavisine başladığı aynı zamanda psikolojik tedavi gördüğü de kaydedildi.

UZUN SÜRE İŞ GÖREMEZLİK RAPORU ALDI

Dilekçede, Atay'ın reklam oyuncusu olduğu, kameralarla iç içe olan bir meslek icra ettiği vurgulanarak, "Atay, bu elzem olaydan dolayı uzun süre hem yanıklarından hem de psikolojisinden dolayı çalışamayacak durumda olduğundan iş göremezlik raporu almıştır." denildi.

Olayın ardından, ürünün üretici firması ile anlaşma sağlamak için görüşmeler yapıldığı ancak olumlu bir cevap alınamadığı belirtilen dilekçede, ürünle ilgili "güvensiz ürün" ihbarında bulunulması istendi.

Özlem Atay'ın vücut bütünlüğünün zarara uğramasından dolayı üretici firmadan 500 bin lira maddi, 1 milyon lira ise manevi olmak üzere toplam 1 milyon 500 bin lira tazminat talep edilen dilekçede, "Hayalleri olan bir genç kızın bu denli yüzünde ağır zararların doğması, psikolojisi ve geleceği ile orantılı olarak Sayın mahkemenizin takdiri ile manevi tazminat talebimizin kabulü zaruridir." ifadeleri kullanıldı.

 

 

LAVABO AÇICI NASIL KULLANILIR?

Çok basit tıkanıklık sorunları için üretilen lavabo açıcıların kullanılması oldukça tehlikelidir. Hemen hemen her markette bulabileceğiniz lavabo açıcılar aslında kimyasal maddelerdir.

Maliyeti ucuz olan bu kimyasal ürünlerin çeşitleri nelerdir? Nasıl kullanılır? Nerede kullanılır? Zararları nelerdir? Ne işe yarar? Bütün bu soruların cevabını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Lavabo Açıcı Çeşitleri

Lavabo açıcılar her ne kadar zararlı ürün olsalar da herkes tarafından tercih edilmektedir. Peki bu ürünlerin çeşitleri nelerdir?

-Jel ya da sıvı lavabo açıcılar

-Toz lavabo açıcı

-Kapsül şeklinde lavabo açıcı

-Asit-baz lavabo açıcı

Kapsül ve toz olan lavabo açıcıların kimyasal bileşenleri aynıdır. Etken madde olarak rol oynayan sodyum bikarbonattır. Beyaz katı bir toz olduğundan suda hemen çözünür. Farklı şekillerde olası sadece kullanım açısından farklılık göstermektedir.

-Jel veya sıvı açıcılar ise çoğunlukla gıda atıkları için kullanılmaktadır. Kimyasal bileşenleri yağ çözücü olduğundan mutfak lavabolarında kullanılması daha uygundur.

-Asit-baz açıcı ise lavabo açıcılar arasında en çok bileşenli kostiktir. Kostik içinde bulunan baz su ile reaksiyona girince ısınır ve bu ısı tıkanıklığa neden olan cisimleri eritmektedir.

LAVABO AÇICI KULLANIMI NASIL OLUR?

Toz lavabo açıcı kullanımı;

-İlk olarak kimyasal koruyucu eldiven giyilir

-Sonrasında havalandırmak için pencere açılır

-Lavabo giderini tam anlamı ile kapatacak kadar toz dökülür

-Sonrasında yavaş bir şekilde sıcak su dökülür

-Köpürmeye başladığında buharı solumamak için açık alana geçin

-Bir süre beklettikten sonra bol su ile durulayın

-Jel-sıvı lavabo açıcı kullanımı;

-Sıvı lavabo açıcıyı lavaboya dökün

Tıkanıklık nedeni ile lavabonuzda su dahi olsa, jel lavabo açıcı yoğun kıvamda olduğundan dibe çökecektirKısa bir süre bekledikten sonra bol su ile durulayın

Lavabo açıcı kostik kullanımı;

-Kostik içine bir miktar su dökün

-Su ile tepkimeye giren kostik buharı açığa çıkarır

-Buharı kesinlikle solumayın

-Karışımı lavaboya dökün

-5-10 dakika bekledikten sonra bol su ile durulayın

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.