1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Lösemili çocuğa kardeşinden kök hücre nakli
Lösemili çocuğa kardeşinden kök hücre nakli

Lösemili çocuğa kardeşinden kök hücre nakli

UÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde çocuklara kök hücre nakli uygulamasına başlandı- İlk nakil işlemi, 6 yaşındaki lösemi hastası bir kız çocuğuna yapıldı

A+A-

BURSA (AA) - Bursa'da 6 yaşındaki bir kız çocuğuna, kardeşinden alınan kök hücrelerin başarıyla nakledildiği bildirildi.

Uludağ Üniversitesinden (UÜ) yapılan yazılı açıklamaya göre, UÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde çocuk hastalara kök hücre nakline başlandı.

Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Başkanı ve Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Adalet Meral Güneş başkanlığında, Prof. Dr. Birol Baytan, Doç. Dr. Melike Evim Sezgin, Terapötik Aferez Teknik Sorumlusu Biyolog Ali Gül, hemşireler Dilek Yalçın, Serpil Aksu Özübek ve Leyla Yüksel, Psikolog Arzu Kantarcıoğlu, Diyetisyen Elif Özkeleş'ten oluşan ekip, bir çocuğa ilk kök hücre naklini gerçekleştirdi.

Hastanede akut lenfoid lösemi (ALL) tedavisi görürken hastalığı tekrarlayan 6 yaşındaki kız çocuğuna, 9 yaşındaki kardeşinden alınan kök hücreler başarıyla nakledildi.

Güneş, bu nakil işlemi için "Güney Marmara için tarihi bir gün" ifadelerini kullandı.

Özellikle doğuştan gelen bağışıklık sistemi hastalıklarında, çocukluk çağı lösemilerinde, metabolik hastalıkların bir bölümünde ve belirli kanserlerin tedavisinde artık kök hücre naklini de uygulamaya başladıklarını belirten Güneş, şunları kaydetti:

"Bundan sonra Güney Marmara'da HLA doku grubu uygun akrabalardan kök hücre nakillerini yapabileceğiz. Bu bölge için çok önemli bir olay çünkü daha önce hastalar başka şehirlere gitmek zorunda kalıyordu. Bu da çok zahmetli ve yorucu bir süreçti. Bu nedenle bölgemiz için tarihi bir gün yaşıyoruz."

UÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde yetişkin hastalara kök hücre nakli yaklaşık 6 yıldır yapılıyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT