1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Lübnan'daki Suriyeli ailenin Türkiye'deki babalarına kavuşma isteği
Lübnan'daki Suriyeli ailenin Türkiye'deki babalarına kavuşma isteği

Lübnan'daki Suriyeli ailenin Türkiye'deki babalarına kavuşma isteği

Suriyeli İdris ailesinden anne Manal:- "Çocuklarımın babalarını bir daha görememesinden korkuyorum. Kocam Suriye'deyken sabrettik ve bekledik. Ama o şimdi Türkiye'de ve aramızda vize engeli var. Kocamın pasaportu olmadığı için de Lübnan'a gelemiyor"

A+A-

TRABLUSŞAM (AA) - FURKAN GÜLDEMİR - Lübnan'ın kuzeyindeki Trablusşam şehrinde maddi zorluklar içinde yaşayan ve savaş yüzünden babalarından ayrı kalan Suriyeli mülteci İdris ailesi, yetkililerden aile reislerine kavuşmak için yardım bekliyor.

Trablusşam şehrindeki inşaat halinde olan bir binada, çocuklarıyla beraber yaşayan anne Manal İdris, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 4 sene önce rejimin bombaladığı ve kuşattığı Suriye'nin Humus şehrinden dört çocuğuyla Lübnan'a geldiğini ve eşini geride bırakmak zorunda kaldığını söyledi.

Birçok Suriyeli gibi İdris ailesinin de hikayesi Suriye savaşının yaşattığı acıyı ve ayrı düşürdüğü hayatları hatırlatıyor. Ailesinin güvenle Lübnan'a ulaşmasından sonra Suriye'de kalan baba Muhammed İdris, yaklaşık 3 ay önce Humus ve İdlib üzerinden Türkiye'ye ulaştı. İdris'in eşi ve dört çocuğu yaklaşık 4 sene önce geride bıraktıkları aile reisi olan babalarını o günden itibaren bir daha göremedi.

Zor şartlar altında Lübnan'ın Trablusşam'da yaşayan İdris ailesinin 4 üyesi, ayrı kaldıkları, Türkiye'deki babalarını vize engeli nedeniyle görmeye gidemiyor.

Ailenin 4 çocuğu ise maddi zorluklar nedeniyle eğitimlerini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Türkiye'deki aile reisine ulaşmak için ısrarla birçok yer ve kişiyi telefonla aramalarına rağmen ulaşamadıkları için aile bireyleri tekrar bir araya gelme hayallerini kaybetmiş durumda.

Manal, eşi Muhammed'in Türkiye'ye gittiğini öğrendikten sonra Türkiye'ye gitmek aile reisine kavuşmak için çocuklarıyla beraber başkent Beyrut'taki Suriye büyükelçiliğine pasaport başvurusunda bulunduklarını belirtti.

- " Zor şartlar altında yaşıyoruz"

Anne Manal, "Normalin üstünde para ödeyip ve çabalayarak pasaportları aldık ama Türkiye'ye gidemiyoruz. Çünkü vize almak zor. Durumumuz ise çok kötü." dedi.

Kan iltihabı hastalığına yakalandığını da belirten Manal "Hastalığım her geçen gün ilerliyor. Çünkü maddi ve manevi olarak zor şartlar altında yaşıyoruz. Tedavi olmam ve düzenli olarak ilaç kullanmam gerekiyor. Ama Lübnan'da bu imkanlara kavuşmam zor." diye konuştu.

Gözü yaşlı olarak sözlerini sürdüren Manal, "Çocuklarımın babalarını bir daha görememesinden korkuyorum. Kocam Suriye'deyken sabrettik ve bekledik. Ama o şimdi Türkiye'de ve aramızda vize engeli var. Kocamın pasaportu olmadığı için de Lübnan'a gelemiyor. Tek isteğim çocuklarımın babalarını görmesi." ifadelerini kullandı.

Çocuklarını büyütme görevini tek başına üstlenmek zorunda kalan anne Manal, son olarak,"İki kızım her gün gelip bana, babamızı göreceğimiz gün geldi mi anne? diye soruyorlar." dedi.

Ailenin en büyük çocuğu Abdu Muhammed (21) ise zor koşullar altında yaşadıklarının altını çizerek, "Çalışmak zorunda olduğum için okulu bıraktım. Tek isteğim Türkiye'ye gidip babamı görebilmek. Türkiye buradan sadece bir saat uzaklıkta ama Türkiye'ye gidemiyoruz çünkü önümüzde vize engeli ve maddi imkansızlık var. Babamı yaklaşık 4 senedir göremiyorum." diye konuştu.

Oğul Abdu Muhammed sözlerini şöyle tamamladı:

"Humus'tan buraya yaklaşık 4 sene önce geldik. Babam evimizi korumak için orada kaldı ve senelerce kuşatma altında yaşadı. Ama şimdi Türkiye'de yaşıyor. Yetkililerden duruma müdahale edip mümkün olan en kısa zamanda babamızla kavuşmamıza yardım etmelerini istiyoruz"

Birleşmiş Milletler Mülteciler yüksek Komiserliği rakamlarına göre Lübnan'da 1,1 milyon civarında Suriyeli mülteci ve sığınmacı yaşıyor. Lübnan makamları ise bu rakamın 1 buçuk milyon civarında olduğunu söylüyor.

Lübnan'daki Suriyeli ailenin Türkiye'deki babalarına kavuşma isteği

Lübnan'daki Suriyeli ailenin Türkiye'deki babalarına kavuşma isteği

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT