1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Macar Grafik Sanatçısı König'in sergisi İstanbul'da
Macar Grafik Sanatçısı König'in sergisi İstanbul'da

Macar Grafik Sanatçısı König'in sergisi İstanbul'da

İki yıl önce hayatını kaybeden sanatçının eserleri Macar Kültür Merkezinde sanatseverlerle buluştu

A+A-

İSTANBUL (AA) - Macar Grafik Sanatçısı Robert König'in Türkiye'deki ilk kişisel sergisi İstanbul Macar Kültür Merkezi’nde İstanbullu sanatseverlerle buluştu.

Sanatçının kardeşi Prof. Frigres König, Güler Sanat’ın sponsorluğunda Macar Kültür Merkezi’nin Kağıthane Polat Ofis’teki merkezinde açılan sergiye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeşiyle küçük yaşlardan beri resim yaptıklarını söyledi.

Kardeşinin eserleri ve sanatıyla gurur duyduğunu belirten aktararak, "Maalesef iki yıl önce kendisini kaybettik. Uzun süre beraber çalıştık ama sanat anlayışımız ve üsluplarımız çok farklı. Çizim konusunda 21. yüzyılın en usta isimlerinden biri olarak geçiyor kardeşim." dedi.

Robert König'in sadece çizim anlamında değil, gravür baskıcılığı açısından da önemli ustalardan biri olduğunu belirten Frigres König, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu tür farklı kültürlerden etkinlik yapılması bir hayli önem arz etmektedir. Bu serginin ana konularından bir tanesi Macaristan'daki Alman azınlık konusudur. Bu sergide hem Türkiye hem Macaristan hem de Almanya var. Bu da pek çok kültürün bir araya gelmesini sağlıyor. Birbirlerimizin kültürlerini öğrendikçe birbirimize daha çok yaklaşırız. Bu küçük bir sergi ama kültürlerarası iletişime büyük bir katkı."

Serginin küratörlüğünü yapan Kemal Orta da sergide yirmiyi aşkın eserin yer aldığına değinerek, "Türk izleyicisine farklı ve ilginç gelebilecek eserlerden oluşan bir seçki hazırladık. König'in kendine özgü bir tarzı ve üslubu var. Eserlerinde Alman kültürü ve bu kültürün Macaristan'daki izleri ve teması ön plana çıkıyor. Macaristan ve Avusturya'daki gözlemleri, atlar, madenciler, zanaatkarlar ve kırsal kesimdeki yaşam sanatçının özellikle üzerinde durduğu konular." ifadelerini kullandı.

Orta, König’in sanatının Türkiye’deki izleyiciyle ilk kez buluştuğunu dile getirerek, "Bu sergi sanatçıya saygı niteliği taşıyor. İstanbullu seyircilerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum." diye konuştu.

Macar Kültür Merkezindeki sergiye, Anadolu Ajansı İstanbul Haberleri Editörü Hüseyin Altınalan da katıldı.

Sergi, 17 Temmuz'a kadar ziyaret edilebilecek.

- Robert König

Macaristan'da, 1951'de doğan Robert König, 1975 yılında Macaristan Güzel Sanatlar Üniversitesinden mezun oldu.

Ünlü Macar ustalar Károly Raszler and Tibor Rozanits’den dersler alan sanatçı, devlet bursuyla 1978 yılında İtalya’ya, 1979 yılında İngiltere’ye gitti. 1993 yılında Hague Kraliyet Akademisi’nde misafir öğretim üyesi olarak dersler veren König, ulusal ve uluslararası birçok kişisel sergi açtı ve grup sergilerinde yer aldı.

Munkácsy ödüllü Robert König’in, eserleri önemli, resmi ve özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT