1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Manisa'daki 39 deri işletmesinin faaliyeti durduruldu
Manisa'daki 39 deri işletmesinin faaliyeti durduruldu

Manisa'daki 39 deri işletmesinin faaliyeti durduruldu

Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, Yunusemre ilçesi Dericiler Sitesi'nde faaliyet gösteren 39 işletmeyi, "çevre kirliliği" nedeniyle mühürlendi

A+A-

MANİSA (AA) - Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri, Yunusemre ilçesi Dericiler Sitesi'nde faaliyet gösteren 39 işletmeyi çevre kirliliğine yol açtığı gerekçesiyle mühürledi.

Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Aydın Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mühürlenen işletmelerin arıtma tesisleri faaliyete geçirilinceye kadar kesinlikle açılmayacağını söyledi. Gediz havzasında kirliliğe neden olan etkenleri tespit etmek amacıyla çalışma yaptıklarını anlatan Yılmaz, Manisa'daki deri işletmelerinin de bu konuda önemli bir etkisinin bulunduğunu tespit ettiklerini kaydetti.

Salihli ve Kula ilçelerindeki deri işletmelerinin faaliyetlerini bir süre önce "arıtma tesisleri" aktif hale gelinceye kadar durdurduklarını, Yunusemre'deki şirketleri de daha önce uyardıklarını dile getiren Yılmaz, şu bilgileri verdi:

"Manisa merkezdeki dericilik sektörü zamanında çok iyiymiş, 50'ye yakın işletme olarak faaliyete başlamış ve güzel bir arıtma tesisi kurmuşlar. Ancak, zaman içerisinde ekonomik nedenler ve 2014 yılında meydana gelen ölümlü kaza sonrası arıtma tesisi tamamen devre dışı bırakılmış. Dericiler Sitesi içerisinde sektör dışında da faaliyet gösteren işletmeler var. Önceki denetimlerde, arıtma tesisi olmadığından çalıştırılmaması kararı alınmıştı. Son denetimde ekiplerimiz 39 işletmenin çalıştığını tespit etti. Bu işletmelerdeki makineler de mühürledi. İşletmeleri arıtma tesisleri faaliyete geçirilinceye kadar kesinlikle çalıştırmayacağımızı ifade etmek istiyorum."

Dericiler Sitesinde işletmesi bulunan Ayhan Odacı, arıtma tesisinin yeniden aktif hale gelmesi için yapılacak çalışmalara destek olacaklarını belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT