1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Marko Paşa mezarı başında anıldı
Marko Paşa mezarı başında anıldı

Marko Paşa mezarı başında anıldı

Anma törenine Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türk Kızılayı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Can, Özel Zoğrafyon Rum Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı

A+A-

İSTANBUL (AA) - Türk Kızılayı'nın kurucularından Marko Paşa, "İsim Günü"nde Kuzguncuk'ta Rum Ortodoks Kabristanı'ndaki mezarı başında anıldı.

Anma törenine Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türk Kızılayı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can, Özel Zoğrafyon Rum Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos törende yaptığı konuşmada, Rum cemaati olarak Marko Paşa ile her zaman iftihar etiklerini ifade ederek, "Bizim için Marko Paşa ölmedi. Kızılay mevcudiyetini ve icraatını sürdürdüğü müddetçe Marko Paşa da yaşamış oluyor. Yaptıkları iyilikler de hiçbir zaman unutulmuyor." dedi.

Bartholomeos, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugünkü şartlar altında Kızılay, gerek Türkiye'de, gerekse yurt dışında, afet bölgelerinde yaptığı büyük hizmetler herkesçe malumdur. Onları görünce Marko Paşa'yı ve Kızılay'ın diğer kurucularını ve hizmet verenleri her zaman şükranla anıyoruz. Allah rahmet eylesin diyoruz. Okuyacağımız duayı bir borç biliyoruz. Mümkünse her yıl 25 Nisan'da bunu tekrarlamak niyetindeyiz. Niye 25 Nisan? Çünkü Ortodoks Kilisesi'nin takvimine göre 25 Nisan'da Aziz Markos'un isimini, yortusunu anıyoruz. O ismi taşıyanlar Marko Paşa dahil hepsini bugün anıyoruz. Hayatta oldukları zaman onları tebrik ediyoruz. Ölmüş olanları yad ediyoruz. Onlar için dua ediyoruz".

Türk Kızılayı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Can da, "Bundan 148 yıl önce, 1868'den bugüne kadar güzel iniş ve çıkışlarla bugünlere geldik. Ama bu günlere gelmemizde çok büyük emeği olan büyüklerimiz var. Bunların başında kabri başında hayırla yad ettiğimiz Marko Paşa bizim için olmazsa olmazlarımızdandır. Çünkü Cenevre anlaşmaları gereği o zamanki padişahımız tarafından Osmanlı tebası hekim olan Marko Paşa'ya Kızılay'ın o zamanki adıyla Hilal-i Ahmer'in kurulması ve genel başkanlık teklifi gelmiş ve bu teklifi hiç geri çevirmeden kabul etmiştir. Biz tarihe baktığımızda Marko Paşa zaten sevginin, saygının, insanları dinlemenin sembolü olan bir isim. İçimizden biri. Biz Marko Paşa'yız. Marko Paşa biz. Kızılaycılara bırakmış olduğu bu mirası bu güne kadar büyüklerimiz getirdi. Biz de bu bayrağı bugün devraldık. Onun anısına buradayız. İyi ki buradayız. Asırlardır bu topraklarda Rumlar, Yahudiler, Hristiyanlar hep kardeşçe yaşadılar. Zaten kardeş kelimesi bizim ortak kelimemiz. İyi ki kardeşiz. İyi ki birlik ve beraberlik içindeyiz. Zaten Kızılay'ın tüm yardım kuruluşlarının ortak bir paydası vardır. Bunlar da din odaklı değildir. İnsan odaklı bir yardım kuruluşuyuz biz. Tarihin her döneminde nerede ihtiyacı olan bir insan varsa onun yardımına hemen koşarız, koşmaya da devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Özel Zoğrafyon Rum Lisesi öğrencilerinin Marko Paşa'nın biyografisini okumasından sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından dualar okundu.

Törende Fener Rum Patriği Bartholomeos'un, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık'a iletilmek üzere verdiği plaketi, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Can aldı. Ayrıca Türk Kızılayı ve Özel Zoğrafyon Rum Lisesi öğrencileri törene katılanlara lokum ve helva ikram ederken, Fener Rum Patriği Bartholomeos da törene katılanlara tespih hediye etti.

Marko Paşa mezarı başında anıldı

Marko Paşa mezarı başında anıldı

HABERE YORUM KAT