1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Masa Tenisinde 'Özel' Heyecan
Masa Tenisinde 'Özel' Heyecan

Masa Tenisinde 'Özel' Heyecan

Down Sendromlular Masa Tenisi Milli Takımı, İtalya'daki Dünya Down Sendromlular Spor Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edecek

A+A-

İZMİR (AA) - Türkiye Down Sendromlular Masa Tenisi Milli Takımı, İtalya'nın Floransa kentinde devam eden Dünya Down Sendromlular Spor Oyunları'nda şampiyon olma hedefiyle ter dökecek.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Milli Takımlar Sorumlusu Akın Üstün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ay-yıldızlı özel sporcuların İzmir'de başarılı bir kamp dönemi geçirdiğini belirtti.

Üstün, Benay Balcı, Merve Peker, Erman Çetiner ve Taygun Arı'dan oluşan ve dünya ikinciliği ile üçüncülüğü bulunan milli takımın, şampiyonluk için yüksek motivasyona sahip olduğunu söyledi.

"Dünya bizden çekiniyor"
Akın Üstün, 2000 yılında kurulan federasyonun 13 branşta özel sporculara spor yaptırdığını ifade ederek, "İşimizin yüzde 75-80'lik kısmı spor, performans, geri kalanı da rehabilitasyon. Özel eğitim ve spor iç içe bir durumda. Özel eğitime muhtaç olanların sporla bir çok engeli aştığı kabul edilen bir gerçek." diye konuştu.

Türkiye'nin engellilerin spor yapması konusunda ciddi bir ivme kazandığını vurgulayan Üstün, "Federasyonun ilk yıllarında 20 uluslararası lisansa sahip sporcu vardı. Şimdi bu sayı 250'ye yaklaştı. Tüm dünyanın bizden ciddi anlamda çekincesi var. Yaş grubu olarak en küçükler bizim çocuklarımız. Diğer takımlar 28-30'lu yaşlarda. Bizim ortalamamız 16-17. Performans olarak da giderek yükseliyoruz." diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT