Mehmet Dedenin "Hüzün" Günlüğü

Mehmet Dedenin "Hüzün" Günlüğü

Hadim'de yaşayan 80 yaşındaki Mehmet Tarçın, 10 yıl önce kaybettiği 41 yıllık hayat arkadaşı Hatun Tarçın'ı unutamıyor. Tarçüın, yaklaşık 30 yıldır titizlikle tuttuğu günlüğüne severek evlendiği eşinin öldüğü güne "hüzün günü" başlığını attı

 Konya'nın Hadim ilçesinde yaşayan Mehmet Tarçın, yaklaşık 10 yıl önce vefat eden 41 yıllık hayat arkadaşı Hatun Tarçın'a duyduğu özlem her geçen gün büyüyor.

İlçenin, Toros Dağları'nın eteğinde kurulu Gezlevi Mahallesi'nde ikamet eden 80 yaşındaki Mehmet Tarçın, görücü usülüyle evlendiği eşi Hatun Tarçın ile yarım asra yakın mutlu hayat sürdü.

Evliliklerinden 4 çocuğu ve çok sayıda torunu olan Mehmet dede, yaşamını sürdürdüğü mahallede hem çobanlık hem de inşaatlarda çalışarak geçimini sağladı.

Mahallede, "Evliya Mehmet" ismiyle de bilinen Tarçın, son 30 yılı kapsayan takvim defterine günlük tutmaya başladı.

20171008_2_26160397_26596403.jpg

- Mehmet Tarçın'ın "hüzün" günlüğü

Yaşadığı olayları ve hava durumunu titizlikle kayda düşen Mehmet Tarçın, "hayat arkadaşım" dediği eşi Hatun Tarçın'ı, 23 Ocak 2008'de kaybetti.

Eşinin vefat ettiği günü, ayrıntılarıyla defterine yazan Tarçın, "Hüzün günü" başlıklı sayfaya, "Bugün, benim kara günüm. Hatun, hasta. Rahatsızlığı arttı. Hadim'e ambulansla götürdük. Konya'ya sevk ettiler. Hastanede bekledim. Hanımın, öldüğünü söylediler. Ertesi gün, kabire koyduk. Hocalar Kur'an okudu, dua ettik. Ev gelenlerle doldu taştı. Ne de çok seveni varmış." notunu düştü.

- Eşinin kimliğini yanından ayırmıyor

Tarçın, kendi yaptığı evde, eşinin vefatından sonra yalnız yaşadığını söyledi.

Yazmaya olan merakını günlük tutarak gidermeye çalıştığını anlatan Tarçın, hayatının önemli olaylarının da günlükte yer aldığını aktardı.

Tarçın, eşinin öldüğü günü anlatırken gözyaşlarını tutamayarak, duygularını şöyle dile getirdi:

"Bu deftere, o gün duygularımı üzüntümü yazdım. Üzerinden çok geçmemiş, olur mu. Hatun, vefat edeli 9 yıl 8 ay olmuş. Yaşlılık maaşını aldığımız kimliğini yanımdan hiç ayırmıyorum, bırakamıyorum. Özlediğimde açıp bakıyorum. Hatun öldükten sonra yalnız kaldım. Her şeyimi kendim alır, yapar, yıkar ve yerim. Yaklaşık on yıldır böyle yaşıyorum."

- "Hava durumunu soruyorlar"

Günlüğüne aldığı kayıtların farklı şeyler için de işe yaradığını belirten Tarçın, şunları kaydetti:

"Hava durumunu da köyün önemli olaylarını da yazarım. Her gün mutlaka kayıt düşerim. Gün içinde hava; yağmurlu, güneşli, bulutlu, rüzgarlı, artık nasılsa o şekilde yazıyorum. Bazıları, 'geçen sene bugün hava nasıldı, falan kişi ne zaman öldü' diye sorar. Köyün hafızası az çok bende kayıtlı. Çocuklarımın evlenmesi gibi olaylar da yazılı."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.