1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Melenchon Taraftarlarının 3'te 1'i Macron'u Destekleyecek
Melenchon Taraftarlarının 3'te 1'i Macron'u Destekleyecek

Melenchon Taraftarlarının 3'te 1'i Macron'u Destekleyecek

Cumhurbaşkanı seçiminin 2'nci turunda yüzde 34,83'ünün Macron'a oy vereceği, geri kalanının ise ya boş oy kullanacağı ya da oy kullanmayacağı ortaya çıktı

A+A-

PARİS (AA) - Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda elenen ve oyların yaklaşık yüzde 20'sini alan aşırı solcu aday Jean-Luc Melenchon'un taraftarlarının 3'te 1'inin 2'nci turda Yürüyüş Hareketi lideri Emmanuel Macron'u destekleyeceği belirlendi.

Melenchon'un kampanya ekibi tarafından yapılan eğilim anketinde, Jean-Luc Melenchon'un seçmenlerinin yüzde 29,05'inin oy kullanmayacağı, yüzde 34,83'ünün Macron'a oy vereceği, geri kalanının ise boş oy kullanacağı ortaya çıktı.

İlk tur seçimlerin ardından aşırı sağcı Marine Le Pen karşıtı net bir tavır takınmayan Melenchon, kamuoyunda yoğun şekilde eleştirilmişti.

Jean-Luc Melenchon, önceki gün TF1 televizyonuna yaptığı açıklamada, 2'nci turda Le Pen'e oy vermenin "çok kötü bir hata" olacağını kaydetmişti.

Pozisyonunda belirsizlik olduğu eleştirilerini reddeden Melenchon, "Ulusal Cephe'ye oy vermeyeceğim. Ulusal Cephe'yle mücadele ettim." demişti.

Aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Le Pen de Jean-Luc Melenchon'un taraftarlarına hitaben yayımladığı mesajda, Emmanuel Macron'a karşı cephe oluşturma çağrısı yapmıştı.

23 Nisan'daki seçimin ilk turunda Melenchon oyların yüzde 19,58'ini alarak 2'nci tura çıkamamıştı. Oyların yüzde 24,01'ini alan Macron ve yüzde 21,30'unu alan Le Pen 2'nci turda yarışmaya hak kazanmıştı.

Marine Le Pen ve Emmanuel Macron arasında 7 Mayıs'ta yapılacak seçimin 2'nci turunda en çok oyu alan aday, Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı olacak.

HABERE YORUM KAT