1. HABERLER

  2. YEREL

  3. MEMURUN KRAVAT TAKMASI ZORUNLU OLACAK
MEMURUN KRAVAT TAKMASI ZORUNLU OLACAK

MEMURUN KRAVAT TAKMASI ZORUNLU OLACAK

Devlet memurları için yaz döneminde kaldırılmış olan kravat takma zorunluluğu 16 Eylül 2019 Pazartesi günü yeniden başlıyor.

A+A-

15 Mayıs 2019 Çarşamba günü başlayan yaz kıyafeti uygulaması, 13 Eylül 2019 Cuma günü akşam sone erdi. 14 ve 15 Eylül’ün hafta sonu tatili olması nedeniyle 16 Eylül Pazartesi sabahı erkek memurlar işe kravatlı gitmek zorunda olacak.

Kılık ve kıyafet düzenlemesi

Devlet memurlarının kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetinde oldukları ile belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davrananlar hakkında UYARMA cezası ve bu durumun tekerrürü halinde KINAMA cezası verileceği, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir.

Kanunun kılık ve kıyafete ilişkin hükümlerine istinaden çıkarılan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik”te ise, kamu çalışanlarının kılık ve kıyafetlerinin nasıl olacağına ilişkin usul ve esaslar belirlenirken, erkek memurlar için kravat takma zorunluluğu da getirilmiş, ancak yaz döneminde kravatın takılmayabileceği belirtilmiştir.

Yönetmelik; “Yaz döneminde personelin kılık, kıyafeti 15 Mayıs -15 Eylül tarihleri arasında uygulanır. Yaz kıyafetleriyle ilgili hususlar bakanlık merkez teşkilâtında ilgili Bakanlarca; illerde, yapılan hizmetin mahiyeti ve çalışılan yerin iklim ve coğrafik özellikleri göz önünde tutularak Valilerce tespit edilir.” derken, bu Yönetmelik uyarınca geçmişte Başbakanlık tarafından çıkarılan çeşitli genelgelerle de yaz dönemi kıyafet uygulamalarına ilişkin açıklama yapılması yoluna gidilmiştir.

(Konuya hakkında Cumhurbaşkanı Kararı ile yeni bir belirleme yapılmadığı takdirde) Halen yürürlükte olan 2007/14 sayılı Başbakanlık Genelgesine göre, yaz kıyafeti uygulaması;  makam odalarına giriş ve çıkışlar dahil olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğunun kaldırılması şeklinde uygulanıyor.

Kravat takma zorunlu oluyor

Memurların kılık ve kıyafeti konusunda yaz dönemi uygulamasının sona ermesiyle, erkek memurların görevleri sırasında kravat takması, 16 Eylül 2019 Pazartesi günü mesai başlangıcından 14 Mayıs 2020 Perşembe günü mesai bitimine kadar zorunlu hale gelecek.

HABERE YORUM KAT